Czy warto jechać w Pieniny?

Czy warto jechać w Pieniny?

Czy warto jechać w Pieniny? A w ogóle gdzie to jest?

Czy warto jechać w Pieniny? Jasne że tak. Pieniny podobnie jak Beskidy, Bieszczady i Tatry stanowią część Karpat. Leżą na terenie Polski i Słowacji. Sąsiadują z Gorcami, Beskidem Sądeckim, Kotliną Orawsko – Nowotarską, Pogórzem Spisko – Gubałowskim i pasmem Magury Spiskiej. Blisko jest też stąd do Tatr. To trzydziestokilometrowe pasmo górskie fachowcy dzielą jeszcze na trzy mniejsze części. A więc Pieniny Spiskie, Pieniny Środkowe (te najbardziej znane z Trzema Koronami), oraz Małe Pieniny.

Najwyższym szczytem w Pieninach nie są jak powszechnie się uważa wspomniane wyżej Trzy Korony (982 m.n.p.m), ale Wysoka (1050 m.n.p.m.). Do najpopularniejszych tutejszych wzniesień należy też Sokolica (747 m.n.p.m.).

Po pienińskich górach prowadzą liczne turystyczne szlaki, a ze Szczawnicy na Palenicę można wjechać wyciągiem krzesełkowym.

Wąwozy i piękne widoki

Pieniny nie należą do najwyższych gór. Są jednak bardzo urokliwe i łatwo je poznać. Pomiędzy połaciami zieleni wystają liczne nagie strome skały. A z góry jak to z góry zawsze są piękne widoki. Jeśli ktoś nie ma kondycji by wspinać się na szczyty zachęcam na spacer malowniczymi wąwozami, których tu jest kilkanaście. Wymienimy przynajmniej niektóre – jak Wąwóz Homole, czy Wąwóz Szopczański.

Spływy przełomem Dunajca

Będąc w Pieninach koniecznie trzeba zaliczyć najpopularniejszą tutejszą atrakcję czyli spływ łodziami przez Przełom Dunajca. Jest to najbardziej znana tu rzeka, a widoki naprawdę warte wycieczki. Zaczyna się w miejscowości Sromowce, a kończy w Szczawnicy lub Krościenku. Trzeba przeznaczyć na to co najmniej 2 lub 3 godziny czasu. Od razu muszę też napisać, że jest to dość droga frajda.

Czy warto jechać w Pieniny? Inne atrakcje turystyczne w Pieninach

Spośród pienińskich miejscowości i miast na szczególne wyróżnienie zasługują wspomniane wyżej Szczawnica (znane uzdrowisko) i Krościenko. Są to jednocześnie na tym terenie miejscowości największe, ale też mocno zatłoczone, zwłaszcza w sezonie. Jeśli chcecie mieć trochę więcej luzu trzeba go szukać bardziej na uboczu. Do najpopularniejszych pienińskich zabytków należą zamki w Czorsztynie i Niedzicy, drewniane kościoły w Grywałdzie i Dębnie Podhalańskim. Ten ostatni został wpisany na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Po stronie słowackiej warto zwiedzić Czerwony Klasztor (obecnie muzeum). Miłośników wypoczynku nad wodą przyciąga Zalew Czorsztyński.

Park Narodowy i przyroda Pienin.

Pienińska przyroda chroniona jest w parkach narodowych zarówno po polskiej, jak i słowackiej stronie. Jest też kilka rezerwatów. Tutejsze lasy porastają głównie jodły i buki. rzadziej świerki. Natomiast chyba najbardziej znanym pienińskim drzewem jest powyginana sosna na szczycie Sokolicy. Zwierzęta występują w około 15 tysiącach gatunków. Na wyróżnienie zasługują motyl niepylak apollo, a także rysie.

Baza noclegowa

Baza noclegowa w Pieninach jest dobrze rozwinięta. Można znaleźć miejsca w licznych domach wczasowych, kwaterach prywatnych, górskich schroniskach. Ceny są zróżnicowane i zależą nie tylko od standardu pokoju, ale też miejsca, gdzie się znajdują. Im bliżej popularnych atrakcji tym zwykle drożej.

« z 2 »

Foto: własne

Dodaj komentarz