ogrody kapias w goczałkowicach

ogrody kapias w goczałkowicach

Nazwa ogrodów wzięła się od nazwiska pomysłodawcy i założyciela.  Twórcą dzieła jest pan Bronisław Kapias – właściciel tutejszej szkółki ogrodniczej. Początki ogrodu sięgają końca lat 70 – tych ubiegłego stulecia. To, co widzimy obecnie jest efektem wielu lat pracy.

Ogrody Kapias w Goczałkowicach – najpiękniejsze na Śląsku

Zwiedziłam w swoim życiu wiele wspaniałych parków i ogrodów, ale ogrody Kapias w  Goczałkowicach bez wątpienia są najpiękniejszymi jakie do tej pory napotkałam. Po prostu mnie zachwyciły. Jeszcze bardziej zdumiał mnie fakt, że to miejsce zwiedza się zupełnie gratis, więc nikt nie sprzedaje ani nie sprawdza biletów wstępu. Dlatego tym bardziej zachęcam do zwiedzania.

Ogród w Goczałkowicach – Zdroju stale się rozwija, zmienia i co jakiś czas pojawiają się nowe gatunki roślin. Dlatego też przyjeżdżamy tu co kilka lat, aby sprawdzić co jeszcze tu mamy.

Ogród wiejski, Ogród romantyczny, Ogród lato… jakie jeszcze?

Ogrody Kapias w Goczałkowicach składają się z kilkudziesięciu niewielkich części (zakątków), z których każdy prezentuje się w zupełnie innym stylu. I tak znajdziecie tu między innymi Ogród japoński, ogród skandynawski, zakątek górski, zakątek leśny, wrzosowisko, skalniaki, zaułek romantyczny, zaułek holenderski, Tajemniczy ogród i mnóstwo, mnóstwo innych.

Oprócz pięknych różnorodnych roślin są przeróżne ogrodowe altany, domki, domeczki i inne budowle o przeróżnych kształtach. Znajdziecie tu oczka wodne, fontanny, liczne ławeczki, które urozmaicają widok. Jest również zielony labirynt, plaża z leżakami. Jeśli ktoś chciałby unikać słońca w upalne dni lata, to na pewno trafi też na zacienione kąciki.

Prócz tego zachwycają studnie, mostki, igloo i inne cuda. Są miejsca ukryte przed oczami przechodniów, gdzie można „schować się przed światem”, a także duże otwarte przestrzenie z cudownie dobraną kompozycją trawników, kwiatów, krzewów i drzew. Warto też wiedzieć, że o każdej porze roku miejsce wygląda nieco inaczej ze względu na kalendarz kwitnienia różnych gatunków roślin.

Ogrody Kapias w Goczałkowicach jest przyjazny dzieciom, dla których na terenie obiektu powstał duży plac zabaw. Bez problemu można poruszać się tu z wózkami dziecięcymi oraz z wózkami dla niepełnosprawnych. Jest to więc dobra propozycja na wycieczkę i spacer dla całej rodziny.

Stare Ogrody i Nowe Ogrody

Jeszcze kilka lat temu Ogrody Kapias dzieliły się na dwie części – starą (mniejszą) i nową  czterohektarową. Niestety w roku 2019 przeszła tędy wielka nawałnica, następstwem której w starych ogrodach pojawiły się ogromne zniszczenia. Właściciele miejsca zdecydowali, że nie będą niczego odbudowywać, skupiają się na pracy wyłącznie na terenie nowych ogrodów. Starych ogrodów nie można już zwiedzać.

 Ogrody Kapias w Goczałkowicach – Centrum Ogrodnicze, restauracja, toalety

Na miejscu znajduje się ogromne i wspaniale zaopatrzone centrum ogrodnicze. Możecie tu kupić wszelkiego rodzaju nasiona, rośliny doniczkowe, ziemię, narzędzia przydatne na działce, a także ozdoby.

W pobliżu wejścia jest też restauracja i bar bistro, gdzie na pewno znajdziecie coś dobrego do jedzenia. Na ciepło, na zimno, na słono i na słodko. Warto jednakże pamiętać, że miejsce to w letnie dni bywa bardzo zatłoczone.

Nie ma problemu, kiedy ktoś chciałby skorzystać z toalet. Są one czyste i bezpłatne.

Jak dojechać do Ogrodów Kapias?

Do Ogrodów Kapias można przyjechać własnym samochodem. Poprowadzi Was nawigacja GPS. Tuż obok jest atrakcji parking, dość duży, ale w sezonie letnim, zwłaszcza w weekendy niestety często i tak brakuje wolnych miejsc. Alternatywą może być pociąg. Od stacji kolejowej czeka Was jednak około pół godziny spaceru.

Osoby, które nie mają własnego samochodu mogą tu przyjechać również meleksem kursującym między ogrodami, a zdrojową częścią miejscowości. Aktualne numery telefonu znajdują się na stronach internetowych.

Ogrody Kapias w Goczałkowicach – zakaz wprowadzania psów

Właścicieli czworonogów może zmartwi fakt, że w ogrodach Kapias obowiązuje zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt. Natomiast przy wejściu znajduje się kojec, w którym bezpiecznie zostawicie swojego pieska i odbierzecie na koniec spaceru. Wyjątkiem są psy przewodnicy osób niepełnosprawnych.

Co w pobliżu?

W Goczałkowicach warto zobaczyć także część zdrojową, zabytkowy kościół św. Jerzego i zaporę. Niedaleko jest stąd do Pszczyny, a w niej przede wszystkim piękne muzeum zamkowe.

« z 2 »

Foto & Film: własne

7 thoughts on “Ogrody Kapias w Goczałkowicach – Zdroju

Dodaj komentarz