ogrody kapias w goczałkowicach

ogrody kapias w goczałkowicach

Ogrody Kapias w Goczałkowicach – najpiękniejsze na Śląsku

Zwiedziłam w swoim życiu wiele wspaniałych parków i ogrodów, ale ogrody Kapias w  Goczałkowicach bez wątpienia są najpiękniejszymi jakie do tej pory napotkałam. Po prostu mnie zachwyciły. Jeszcze bardziej zdumiał mnie fakt, że to miejsce zwiedza się zupełnie gratis, więc nikt nie sprzedaje ani nie sprawdza biletów wstępu. Dlatego tym bardziej zachęcam do zwiedzania.

Pomysł i dzieło godne podziwu

Nazwa ogrodów wzięła się od nazwiska pomysłodawcy i założyciela.  Twórcą dzieła jest pan Bronisław Kapias – właściciel tutejszej szkółki ogrodniczej. Początki ogrodu sięgają końca lat 70 – tych ubiegłego stulecia. To, co widzimy obecnie jest efektem wielu lat pracy.

Całość składa się z kilkudziesięciu niewielkich części (zakątków), z których każdy prezentuje się w zupełnie innym stylu. I tak znajdziecie tu między innymi ogród japoński, ogród skandynawski, zakątek górski, zakątek leśny, wrzosowiska, skalniaki, zaułek romantyczny, zaułek holenderski i mnóstwo, mnóstwo innych.

Oprócz pięknych różnorodnych roślin są przeróżne ogrodowe altany, domki, domeczki i inne budowle o przeróżnych kształtach. Znajdziecie tu oczka wodne, fontanny, ławki, które urozmaicają widok. Jest również zielony labirynt, plaża z leżakami, natomiast dla dzieci plac zabaw.

Prócz tego zachwycają studnie, mostki, igloo i inne cuda. Są miejsca ukryte przed oczami przechodniów, gdzie można „schować się przed światem”, a także duże otwarte przestrzenie z cudownie dobraną kompozycją trawników, kwiatów, krzewów i drzew.

 Ogrody Kapias w Goczałkowicach – stare i nowe

Ogrody podzielone są na dwie części – starą (mniejszą) i nową  czterohektarową.

Na miejscu znajduje się duży i wspaniale zaopatrzony sklep ogrodniczy. Natomiast w tutejszej  kawiarni, barze bistro i restauracji można zjeść coś dobrego, więc nie trzeba martwić się o prowiant.

Osoby, które nie mają własnego samochodu mogą tu przyjechać meleksem kursującym między ogrodami, a zdrojową częścią miejscowości.

Zakaz wprowadzania psów

Właścicieli czworonogów może zmartwi fakt, że nie można na teren ogrodów wprowadzać psów ani innych zwierząt. Natomiast przy wejściu znajduje się kojec, w którym bezpiecznie zostawicie swojego pieska i odbierzecie na koniec spaceru. Wyjątkiem są psy przewodnicy osób niepełnosprawnych.

Co w pobliżu?

W Goczałkowicach warto zobaczyć także część zdrojową, zabytkowy kościół św. Jerzego i zaporę. Niedaleko jest stąd do Pszczyny, a w niej przede wszystkim piękne muzeum zamkowe.

Foto & Film: własne

6 thoughts on “Ogrody Kapias w Goczałkowicach

Dodaj komentarz