Ogród zoologiczny w Opolu
Ogród zoologiczny w Opolu – coś dla miłośników zwierząt
Ogród zoologiczny w Opolu znajdziecie na Wyspie Bolko poza centrum miasta. Od parkingu trzeba przejść kawałek drogi alejkami przez park. Zobaczycie tu ponad 220 gatunków zwierząt. Najwięcej jest przeróżnych ptaków, ale są także ssaki, płazy, gady i bezkręgowce (także robaki takie jak karaluchy, pająki czy inne tałatajstwa, które w domach raczej tępimy, ale może ktoś chciałby wiedzieć jak wyglądają). Najwięcej jednak uwagi przyciągają goryle i uszatki kalifornijskie. Te ostatnie razem z opiekunami dają wręcz cyrkowe popisy podczas karmienia. W tym celu warto sprawdzić dokładne godziny kiedy najlepiej stanąć koło ich wybiegu. Zresztą innym mieszkańcom zoo też można się przyglądać podczas ich obiadu albo podwieczorku. Zwłaszcza dla dzieci może to być ciekawe doświadczenie.
Co jeszcze warto wiedzieć o opolskim zoo?
Całość ogrodu zajmuje powierzchnię nieco ponad 30 hektarów. Jest to najstarsza tego typu atrakcja na Górnym Śląsku. Początki sięgają roku 1912, a do pierwszych mieszkańców należały sarny, bażanty, pawie i jeszcze kilka innych gatunków spotykanych w polskich lasach i parkach. Oficjalnie jako półtorahektarowy zwierzyniec zaczęło to funkcjonować w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Już wtedy przeważającą częścią gatunków były ptaki, z których na wyróżnienie zasługiwały egzotyczne papugi, flamingi i pelikany. Jeszcze przed II wojną światową przyjechały tu lwy, pumy, małpy antylopy i trochę innych stworzeń.
Na przestrzeni lat niestety opolskie zoo kilkakrotnie miało wielkiego pecha i zostało zniszczone. I tak po wojnie na nowo otworzyło się dopiero w roku 1953. Po raz kolejny wielkie nieszczęscie spadło podczas olbrzymiej powodzi w 1997. Znów odbudowa musiała się rozpocząć niemal od podstaw. Jako szczęście w nieszczęściu można uznać fakt, że dzięki temu obecnie jest to jedna z najnowocześniejszych atrakcji zoologicznych w Polsce. Na skutek pożaru w roku 2012 spalił się pawilon płazów. Udało się uratować tylko niektóre stworzenia.
Opolskie zoo podobnie jak inne tego typu placówki może pochwalić się licznymi sukcesami w hodowli nowych pokoleń niedźwiedzi himalajskich, kangurów, lemurów, gibonów i mnóstwa innych przedstawicieli fauny.
Informacje praktyczne
Ogród zoologiczny w Opolu czynny jest cały rok, chociaż nie zawsze w tych samych godzinach. Na miejscu oprócz wybiegów dla zwierząt znajdziecie miedzy innymi plac zabaw dla dzieci, park linowy, punkty gastronomiczne. Ceny biletów są umiarkowane (znacznie taniej niż w niektórych innych placówkach tego typu). Na zwiedzanie trzeba przeznaczyć co najmniej kilka godzin czasu.
Foto: własne