Kościół franciszkanów w Opolu blisko Rynku

Kościół franciszkanów w Opolu nosi nazwę Świętej Trójcy. Nie jest świątynią parafialną ale podlega pod parafię Podwyższenia Krzyża Świętego. Chociaż pierwsze budynki klasztorne zaczęły tu powstawać już w wieku trzynastym, to obecny kształt zabytku pochodzi z siedemnastego stulecia. Bowiem na skutek licznych wielkich pożarów (co najmniej pięć) raz po raz tzreba coś było albo naprawiać albo stawiać prawie od początku. Z tego też powodu architektura gotycka łączy się tu z barokiem i manieryzmem.

Burzliwe dzieje historii sprawiały, że nie zawsze gospodarzami miejsca byli franciszkanie. I tak z nakazu księcia Jana II Dobrego przez prawie sto lat (1516 – 1605) urzędowali tu bernardyni, a od 1820 aż do końca II wojny światowej wszystko przejęli protestanci. W czasie potopu szwedzkiego w klasztorze istniała kancelaria króla Jana Kazimierza. Natomiast w latach wojen napoleońskich szpital rosyjskich żołnierzy. Niektórzy z tych wojaków, a raczej ich szczątki zostały jakiś czas temu odkryte w pobliżu świątyni.

Architektura i wystrój kościoła

Tak jak pisaliśmy wyżej budynek jest mieszanką kilku różnych stylów, chociaż na zewnątrz najbardziej przypomina gotyk. Piętnastowieczna wieża na początku XX wieku doczekała się co nieco przeróbki według wzorców neobarokowych. Wnętrze jest trójnawowe halowe (wszystkie nawy mają tę samą wysokość).

Rolę łącznika z klasztorem pełni kaplica świętej Anny. Warto do niej wejść. Jak dobrze się przyjrzycie to na gwiaździstym pięknie ozdobionym sklepieniu zauważycie tam orła na błękitnym tle czyli herb księstwa opolsko – raciborskiego. Cenny w tejże kaplicy jest również ołtarz – tryptyk. Jednakże największą uwagę przyciągają nagrobki aż trzech książąt (wszyscy o imieniu Bolko) a także księżnej Anny Oświęcimskiej.

Szczątki kolejnych kilku władców tych ziem (i ich małżonek) znajdują się w krypcie pod ołtarzem. W tejże krypcie zachowała się także cenna czternastowieczna polichromia ze scena ukrzyżowania. Uchodzi ona za najstarsze malowidło ścienne na Śląsku. W kościele franciszkanów warto popatrzeć też na wykonane w Lipsku osiemnastowieczne organy, kilka bocznych kaplic, a także zabytkowe rzeźby.

W Opolu jest wiele pięknych zabytków sakralnych. My zwiedziliśmy także katedrę i najstarszą rzymskokatolicką świątynię w tym mieście czyli ta zwany Kościół na Górce.

 

Foto: własne

Dodaj komentarz