Aleja NMP w Częstochowie

Aleja NMP w Częstochowie

Aleja NMP w Częstochowie – najsłynniejsza w mieście

Aleja NMP w Częstochowie, a dokładniej Aleje Najświętszej Maryi Panny (oficjalnie jest podzielona na trzy części) należy do najsłynniejszych ulic w Polsce. Jednocześnie bez wątpienia jest najbardziej znaną i najbardziej reprezentacyjną w tym mieście. Długa na półtora kilometra, a szeroka 44 metry. Jej środkiem ciągnie się bulwar, którym w letnie miesiące idą tysiące pielgrzymów na Jasną Górę.

Częstochowa i Nowa Częstochowa

Zapewne nie każdy wie, że najsłynniejsze Polskie sanktuarium kiedyś wcale nie należało do Częstochowy. Sąsiadowały bowiem w przeszłości Częstochowa (ta, którą znamy teraz) i Nowa Częstochowa (przez pewien czas osobne miasto), gdzie właśnie stał klasztor jasnogórski. Natomiast obie miejscowości połączone zostały w roku 1826. Pomiędzy nimi ciągnęła się droga czyli obecna Aleja Najświętszej Maryi Panny. W czasie okupacji nazwa ta uległa zmianie na Aleje Adolfa Hitlera, na szczęście nie na długo.

Co warto zobaczyć w Alei?

Wzdłuż ulicy stoi sporo zabytkowych kamienic. Niektóre klasycystyczne inne neoklasycystyczne, eklektyczne, a także współczesne. Niemal każda z nich ma piękną historię. W jednej był teatr, w innej słynny hotel, jeszcze w innej mieszkali ważni przedstawiciele miasta. Znajdziecie w nich luksusowe sklepy, restauracje, banki i wszystko to, co zwykle znajduje się w centrach miast. Po drodze mijacie też ratusz, muzeum, piękne kościoły i pomniki. Nie będziemy wszystkich dokładnie opisywać bo brakło by nam miejsca.

Aleja zaczyna się w dzielnicy Stare Miasto na Placu Ignacego Daszyńskiego. W czasie II wojny światowej w tym miejscu było żydowskie getto. Kończy pod Jasną Górą, gdzie zmienia nazwę na Aleję Henryka Sienkiewicza.

Aleja NMP w Częstochowie – ławeczki, fontanny i co jeszcze?

Pośród stojących przy drodze ławeczek znajdziecie też kilka poświęconych znanym osobistościom. I tak możecie się przysiąść do słynnego aktora Marka Perepeczki, czyli filmowego Janosika, poetki Haliny Poświatowskiej albo lekarza Władysława Biegańskiego. Zwróćcie też uwagę na ładną romantyczną fontannę przedstawiającą dziewczynkę z gołębiami. Jest też fontanna w kształcie popularnych na Jurze amonitów. Wszak Częstochowa jest jednym z miast na terenie Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Foto: własne

Dodaj komentarz