rynek we wrocławiu

rynek we wrocławiu

Rynek we Wrocławiu warto zobaczyć

Rynek we Wrocławiu bez wątpienia należy do najpiękniejszych w Polsce, jest też jednym z największych. To także żelazny punkt programu każdej wycieczki do tego miasta, zwłaszcza dla wszystkich, którzy są tu pierwszy raz.

Co trzeba wiedzieć?

Plac ma kształt prostokąta o długości 213 i szerokości 178 metrów, co daje powierzchnię niespełna 4 hektarów. Natomiast w różne strony odchodzi aż 10 ulic.  Dookoła stoją śliczne różnokolorowe kamienice wybudowane w różnych epokach i stylach. Nie liczyliśmy dokładnie, ale według źródeł w sumie około 60. Niektóre noszą własne nazwy na przykład „Pod Gryfami”, „Pod błękitnym Słońcem”, a także bardzo charakterystyczne „Jaś” i „Małgosia”. Tu i ówdzie napotkacie a to pomnik, a to fontannę albo malutkiego krasnoludka. Jak zwykle w takich miejscach jest też mnóstwo barów, restauracji i sklepików z pamiątkami. Do ciekawszych obiektów należy też zrekonstruowany pręgierz, który w dawnych czasach aż do osiemnastego wieku służył do wymierzania kary chłosty.

Często odbywają się na Rynku różne imprezy, prawie zawsze jest tłum turystów, a w grudniu jarmark bożonarodzeniowy.

Dwa ratusze

Środek Rynku też jest zabudowany. Zobaczycie na nim kamienice poprzedzielane wąskimi i krótkimi uliczkami oraz aż dwa ratusze. Nowszy z nich dziewiętnastowieczny jest do dziś siedzibą władz Wrocławia. Drugi późnogotycki stał się budynkiem jednego z oddziałów Muzeum Miejskiego. Co ciekawe nie stoją one prostopadle i równolegle do pozostałych zabudowań, ale pod kątem, który sprawia, że w różnych miejscach Rynek wydaje się być nieco szerszy lub węższy.

Rynek we Wrocławiu – trochę historii

Początki wrocławskiego Rynku sięgają pierwszej połowy trzynastego stulecia. Powstał niedługo po lokacji miasta za czasów księcia Henryka Brodatego. Wokół mieszkali najbogatsi obywatele, czyli tak zwany patrycjat. Zapewne dzisiaj jest tak samo. Zadziwić może fakt, że do lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia jeździły tędy tramwaje, a jeszcze dłużej samochody. Nie ma już po nich śladu. Cały plac jest jednym wielkim deptakiem spacerowym.

Zabudowa Rynku w ciągu wieków ulegała zmianom. Zniknęło kilka obiektów takich jak sukiennice, Wielka Waga, Mała Waga, Dom Płócienników. Wszystkie one były związane z odbywającym się tutaj handlem. W dziewiętnastym stuleciu stały tu też pomniki królów Fryderyka II i Fryderyka Wilhelma III, ale ich także nie da się już zobaczyć.

Co w pobliżu?

W bliskim sąsiedztwie mieści się jeszcze jeden, mniejszy rynek zwany Placem Solnym. Wokół są też inne piękne zabytki, jednym z nich jest wielka katedra polskokatolicka, do której dojdziecie w kilka minut.

Natomiast najdłuższy w Europie Rynek znajdziecie w Pułtusku.

Przyjemne z pożytecznym we Wrocławiu

Wszyscy, którzy lubią łączyć przyjemne z pożytecznym mogą rozważyć przyjazd do Wrocławia w celach biznesowych. Wrocław oferuje cały szereg różnego typu szkoleń, kursów i konferencji biznesowych i naukowych, których listę znajdziemy na https://eventis.pl/szkolenia/wroclaw. W ciągu dnia możemy więc wziąć udział w szkoleniu lub kursie, a wieczory poświęcić na zwiedzenie Rynku oraz innych atrakcji Wrocławia.

Foto: własne

Dodaj komentarz