Na Koszutce w Katowicach

Na Koszutce w Katowicach

Na Koszutce w Katowicach warto przejść się na spacer

Na Koszutce w Katowicach stoi najbardziej znany obiekt miasta – hala widowiskowa „Spodek”. Stoi dokładniej pisząc na granicy Koszutki i ścisłego Śródmieścia, bowiem dzielnica ta zaczyna się tuż za nie mniej słynnym katowickim Rondem. Jednocześnie jest to dzielnica najbliżej Rynku i blisko innych miejsc Centrum. Sąsiaduje z Wełnowcem, Dębem, Bogucicami i osiedlem Józefowiec. Koszutka jest pod względem powierzchni najmniejszą częścią miasta (nieco więcej niż 1 kilometr kwadratowy). Jednocześnie mieszka tu ponad 12 tysięcy mieszkańców, a więc gęstość zaludnienia jest spora.

Przeważa architektura z lat 50 – tych i 60 – tych ubiegłego wieku. Chociaż zdarzają się też budynki starsze międzywojenne, zwłaszcza bliżej wspomnianych wyżej Bogucic. W większości są domy wielorodzinne ale niskie. Dlatego też nie widać typowych dla innych osiedli ogromnych blokowisk z wielkiej płyty. Wyjątkiem jest kilka wieżowców w pobliżu wspomnianego wyżej „Spodka”. Do największych budynków w okolicy należy też gmach biurowca w sąsiedztwie Placu Grunwaldzkiego, wielorodzinny dom mieszkalny, tak zwana „Podkowa” i dwa „galeriowce” – bloki w których do mieszkania wchodzi się nie przez korytarz, ale odkrytą galerię (rodzaj balkonu).  Na Koszutce podczas spaceru możecie natrafić na kilka ciekawych miejsc, o których warto tu wspomnieć.

Kościół misjonarzy oblatów na Koszutce

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej od 1936 roku posługują pracą duszpasterską w tej części Katowic. Początkowo w miejscu tym stała niewielka kaplica. Kiedy w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku w dzielnicy Koszutka zaczęło powstawać szybko rozwijające się osiedle mieszkaniowe była potrzeba rozbudowania świątyni. Powstał kościół poświęcony w 1957 roku przez biskupa Herberta Bednorza. Charakterystycznym elementem jego wystroju były mozaiki autorstwa Wiktora Ostrzołka.
W latach 90 -tych zaistniała ponowna potrzeba rozbudowania. Dlatego w 1990 roku papież Jan Paweł II dokonał poświęcenia kamienia węgielnego pod kolejną budowę, którą ukończono po kilku latach. Ponowna konsekracja miała miejsce w roku 1999. Ze starego kościoła pozostały niektóre elementy wystroju, zwłaszcza wspomniane wyżej charakterystyczne mozaiki, niektóre witraże i ołtarz. Świątynia znajduje się w Katowicach przy ulicy Misjonarzy Oblatów 12.

Plac Grunwaldzki

Jest to nieduży, ale bardzo przyjemny do spaceru skwerek. Można tu przysiąść na ławeczce wśród kwietnych klombów oraz zadbanych krzaków i drzew. Na placu stoi między innymi pomnik „Rodzina” autorstwa Jerzego Kwiatkowskiego, a także Galeria Artystów. Jest to szpaler kilkunastu (może trochę więcej – dokładnie nie liczyliśmy) małych pomników poświęconych wybitnym postaciom Katowic i Górnego Śląska. Znaleźli tu swoje miejsce między innymi aktor Zbigniew Cybulski, pisarz Stanisław Ligoń, muzyk Wojciech Kilar i wielu innych.

Jeśli jesteśmy już przy zieleńcach to w innej części Koszutki znajdziecie także nieduży ale ładny Park Alojzego Budnioka zwany popularnie przez „tubylców” Rowem Wełnowieckim.

Centrum Sztuki Filmowej

Przy ulicy Sokolskiej stoi kultowe katowickie kino „Kosmos” obecnie nazwane Centrum Sztuki Filmowej. W czasach PRL – u była to najbardziej nowoczesna placówka tego typu na Górnym Śląsku. Kiedy modne stały się multipleksy wykonano kapitalny remont w latach 2004 – 2006 aby nie utracić renomy i widzów. Wyświetlane są tutaj zarówno popularne hity na czasie jak też bardziej ambitne pozycje tematyczne dla zainteresowanych.

Co jeszcze na Koszutce w Katowicach i w pobliżu?

Na Koszutce znajdują się także Główny Instytut Górnictwa, Wydział Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Śląskiego, okręgowa Izba Lekarska, siedziba „Telewizji Silesia”. W sąsiedztwie we wspomnianych wyżej Bogucicach warto odwiedzić mało znane katowickie sanktuarium Matki Bożej Boguckiej.

Foto: własne

Dodaj komentarz