Piękny Bangkok i jego intrygujące zakątki

0
Piękny Bangkok

Piękny Bangkok

Piękny Bangkok – stolica Tajlandii

Ponad pięciomilionowa stolica Tajlandii to dziś miasto, w którym nowoczesność znakomicie potrafi przeplatać się z tradycją. Znajdziemy tu zarówno współczesne biurowce, jak i starożytne świątynie, które przypominają o długiej tradycji kraju. Postaramy się przybliżyć kilka miejsc, do których warto się udać, zwiedzając piękny Bangkok

Wielki Pałac Królewski w Bangkoku

Pierwszym z godnych polecenia punktów na turystycznej mapie Bangkoku, będzie z całą pewnością  The Grand Palace. Za tą nazwą kryje się kompleks, którego polska nazwa to Wielki Pałac Królewski. Aż do pierwszej połowy ubiegłego stulecia, to właśnie tam urzędowali tajscy monarchowie. Grand Palace zaczął pełnić swoją funkcję w XVIII wieku. Podczas zwiedzania kompleksu pałacowego szczególną uwagę zwraca położona na jego terenie buddyjska świątynia Wat Phra Kaew–Świątynia Szmaragdowego Buddy. Jest to miejsce, które obdarzane jest chyba największą czcią pośród wyznawców Buddy zamieszkujących całą Tajlandię. Centralnym punktem świątyni są monumentalne posągi Buddy. Są one rozmieszczone w różnych punktach obiektu. Wykonano je zarówno z kamienia, jak i złota oraz srebra. Natomiast największe wrażenie robi najbardziej imponujący z nich – szmargdowy posąg Buddy. Całość kompleksu mieści się na powierzchni prawie dwustu–dwudziestu metrów kwadratowych. Otacza go również mur.

Świątynia Świtu

Jak można się już domyślić z tego, co pisaliśmy wyżej, Bangkok, to miasto głęboko osadzone w religii buddyjskiej. Kolejnym doskonałym tego wyrazem, będzie Świątynia Świtu. Miejsce kultu zostało zlokalizowane nad jednym z brzegów rzeki przepływającej przez miasto, która nazywa się Menam. Rodzima nazwa świątyni brzmi: Wet Arun, co z kolei odnosi się do jednego z tamtejszych bogów: Aruna. Jego postać, przedstawia się właśnie jako wschodzące słońce. Początki istnienia Świątyni Świtu datuje się na czasy istnienia Królestwa Ayutthayi, które istniało przez ponad 400 lat (XIV-XVIII wiek). To właśnie w Ayutthayi mieściła się niegdyś stolica Tajlandii. Monumentalność świątyni wzmacnia zwłaszcza jej najwyższa wieża. Wieża jest dodatkowo zdobiona kolorową porcelaną.

Targ Chatchunak

Jeśli zaś będziemy w Bangoku również w weekend, polecamy wybrać się również na tamtejszy targ Chatuchak. Jest to olbrzymia przestrzeń, ponieważ znajduje się tam aż kilkanaście tysięcy stanowisk. Można tam kupić nie tylko pamiątki i rękodzieło z Tajlandii, ale niemal każdą rzecz, jaką damy radę ze sobą zabrać. Warto dodać, że na wizytę w tym miejscu warto poświęcić kilka godzin, a być może nawet cały dzień.

Buszując w zakamarkach targu, czy kupując pamiątki nieopodal opisanych  świątyń, warto mieć przy sobie gotówkę. Oczywiście, można wymienić ją na miejscu, jednak kurs może okazać się zbyt duży jak na przeciętną kieszeń. Dlatego warto zrobić to jeszcze przed wyjazdem. Można przy tym skorzystać z kantoru online. Dzięki tej opcji, w kilka chwil wymienimy potrzebną kwotę. Potem wystarczy podać dane wysyłki i opłacić transakcję. Przesyłka z gotówką może być dostarczona do domu lub punktu odbioru takiego jak na przykład jeden z kiosków Ruchu. Istnieje możliwość odbioru gotówki osobiście w naszym oddziale. W tym celu zapraszamy do punktu wymiany walut – kantor Katowice Tavex, gdzie posiadamy ponad 60 walut z całego świata, dostępnych od ręki.

Z azjatyckich miejsc na nasze stronie polecamy też między innymi Jordanię i Dubaj.

Tekst & Foto: Kantor Katowice Tavex

Dodaj komentarz