Zamek i kościół w Tworkowie

Zamek i kościół w Tworkowie

Zamek i kościół w Tworkowie – ładne zabytki

Tworków jest to duża wieś w województwie śląskim. Dokładniej pomiędzy Śląskiem i Morawami. Od powiatowego Raciborza oddalona około 15 kilometrów. Graniczy między innymi z Czechami. Prawdopodobnie nazwa ma związek z białym serem czyli twarogiem, który był w okolicy wytwarzany. Zamek i kościół w Tworkowie są tu najciekawszymi zabytkami

Ruina ale sporo zostało

Zamek w Tworkowie koło Raciborza jest już ruiną. Ale zachowało się dość dużo. Bez problemu możecie wyobrazić sobie kształt całej budowli wraz z niektórymi detalami. W zasadzie trudno dziś określić czy nazywać należy to zamkiem czy pałacem. Najprawdopodobniej w tym miejscu stała kiedyś średniowieczna gotycka budowla obronna. W połowie szesnastego stulecia kupił to sędzia ziemski Kasper Wiskota von Wodnik i przerobił na reprezentacyjną rezydencję.

Kolejnymi właścicielami miejsca było sporo różnych rodzin. Między innymi mieszkał tu inny sędzia Johann von Bess von Coln und Katowitz (to jest nazwisko jednego człowieka). W innym czasie urządził się w Tworkowie Wilhelm Boreck, radca cesarza Ferdynanda II i jeszcze jacyś następni, których nie będziemy tu po kolei wymieniać. Ostatnimi mieszkańcami byli członkowie rodu von Saurma-Jeltsch.

Budowla wraz z otoczeniem była raz po raz rozbudowywana i przerabiana. A to przybyła wieża, a to arkady, a to park w stylu angielskim i jeszcze inne cuda. Budynek ostatecznie miał trzy skrzydła ustawione w kształcie podkowy. Część środkowa liczyła trzy piętra, a boczne po dwa. Niestety w roku 1931 strawił to wielki pożar. Co ciekawe najprawdopodobniej było to podpalenie w celu uzyskania odszkodowania. Sprawy sądowe toczyły się długo. Budynek, zwłaszcza dach remontowano, ale nie zdołano prac dokończyć. Niestety w 1945 ponowny pożar zniszczył jeszcze kolejną część tego co zostało. Najlepiej zachowała się wieża. Wyraźnie też widać dawne krużganki i arkady. Ale całości nigdy nie odbudowano.

Dzięki zabezpieczeniu ruin od niedawna istnieje możliwość turystycznego oglądania obiektu.

Kościół św. Piotra i Pawła w Tworkowie

Powstał pod koniec siedemnastego stulecia w stylu barokowym. Autorem jego projektu był Jan Zeller z Opawy. Wieża jest około pół wieku młodsza. Orientowany budynek stoi na wzgórzu. Wnętrze ma piękne, bogato zdobione. Stiukami, malowidłami, rzeźbami i przeróżnymi dekoracjami. Uwagę przyciąga ołtarz główny oraz ołtarze boczne, ambona, loża kolatorska i wiele innych elementów.

W jednej z kaplic stoją zabytkowe trumny i sarkofagi rodzin Reiswitzów i Wilczek.

Na zewnątrz tuż obok świątyni jest cmentarz. Wśród nagrobków warto odszukać dwa – księdza Josepha Gregora i Augustyna Weltzla. Obydwaj byli parafialnymi proboszczami, ale też obydwaj zasłużyli się w nauce polskiej. Pierwszy z nich wydał w roku 1904 mapę Śląska, a drugi zajmował się historią Śląska.

We wsi jest jeszcze w innym miejscu kościół św. Urbana. Chociaż niektóre źródła podają, że to kaplica.

Co w pobliżu Tworkowa?

Jeśli lubicie zamki to zachęcamy też do zwiedzenia raciborskiego Zamku Piastowskiego – jednego z najcenniejszych zabytków Górnego Śląska. Blisko ale już na terenie Wodzisławia Śląskiego znajdziecie pałac w Kokoszycach – niestety niedostępny do zwiedzania, bo mieści się w nim dom rekolekcyjny. Są też całkiem niedaleko trzy sanktuaria – sanktuarium Maryjne w Raciborzu, Matki Bożej Uśmiechniętej w Pszowie i Fatimskie w Turzy Śląskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: własne

Dodaj komentarz