Park w Reptach – Tarnowskie Góry
Park w Reptach – pamiątka po Donnesmarckach
Park w Reptach, czyli dzielnicy Tarnowskich Gór jest jednym z ciekawszych krajobrazowo – zielonych terenów w okolicy. Stanowi on część większego kompleksu, który nazywa się zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Park w Reptach i Dolina Rzeki Dramy” utworzonego w roku 2002. Na początku XIX stulecia miejsce to zagospodarowała rodzina znanych śląskich przemysłowców Henckel von Donnesmarck. Pierwotnie miały być tu tereny polowań. Donnesmarckowie byli właścicielami i rządzili w okolicy do roku 1945. W 1840 roku stanął także w Reptach zameczek myśliwski przebudowany kilkadziesiąt lat później na pałac. Niestety nie dotrwał do naszych czasów, popadł w ruinę. W jego miejscu stoi dziś Górnośląskie Centrum Rehabilitacji. Pamiątką po tym pałacu jest dawna masztalnia (czyli stajnia) która obecnie jest fragmentem salezjańskiego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego.
Rehabilitacja i nauka w repeckim parku
Zarówno Górnośląskie Centrum Rehabilitacji jak też salezjański ośrodek stoją więc do dziś na terenie repeckiego parku. Jedno i drugie są znanymi i cenionymi placówkami. W centrum rehabilitacji leczą się ludzie po bardzo ciężkich urazach i wypadkach, natomiast salezjańska szkoła słynie z wychowania młodzieży. U ojców salezjanów są między innymi liceum z wysokim poziomem nauczania i internat, ale także, co ciekawe dom noclegowy. Można w przystępnej cenie wynająć tu pokój. Dużo taniej niż w hotelu.
Walory przyrodnicze parku w Reptach
Chociaż sam park, jako park powstał (jak pisaliśmy wyżej) około 200 lat temu, to tereny zielone w tym miejscu są dużo starsze. Bowiem już co najmniej od średniowiecza rósł w tym miejscu las. Donnesmarckowie zadbali o nasadzenie około 10 tysięcy nowych drzew różnych gatunków, jednocześnie patrząc także na walory estetyczne. Powstał więc typowy park w stylu angielskim. Od 1966 roku miejsce uznawane jest jako zabytkowe. Ponad 60 procent drzewostanu stanowią okazy liczące więcej niż 100 lat. Jest tu największe na Górnym Śląsku skupisko drzew pomnikowych (uznanych jako pomniki przyrody) – około 150. Wśród licznych gatunków zobaczyć można między innymi buki, kasztanowce, olsze, lipy, wiązy, modrzewie i wiele innych. Jest też aż 13 rodzajów paproci.
Park w Reptach – Sztolnia Czarnego Pstrąga
Najbardziej znaną turystyczną atrakcją na terenie parku jest wpisana na listę UNESCO Sztolnia Czarnego Pstrąga. Wejście do niej stanową dwa szyby Ewa i Sylwester. Ponieważ opisujemy tę sztolnię w osobnym artykule nie poświęcamy jej tutaj więcej miejsca.
Co jeszcze w pobliżu?
Jeśli będziecie w Tarnowskich Górach zachęcamy do odwiedzenia pięknego Rynku z licznymi zabytkowymi kamienicami. Są też zabytkowe kościoły oraz całkiem blisko stąd odrestaurowany zamek w Starych Tarnowicach.
foto: własne