Zamek w Starych Tarnowicach

Zamek w Starych Tarnowicach

Zamek w Starych Tarnowicach – czyli Tarnowskie Góry

Stare Tarnowice są dzielnicą Tarnowskich Gór. Wzmiankowana jest ona w dokumentach w wieku XIII (chociaż niektóre źródła podają, że podobno dopiero sto lat później). Mieli tu swoją siedzibę rycerze, a pierwszym z nich był Adam de Tarnowice. Natomiast zamek w Starych Tarnowicach powstał  w szesnastym stuleciu. Zastąpił on inną budowlę obronną (tak zwany gródek rycerski), który pierwotnie stał w nieco inny miejscu.

Renesansowy zabytek

Zabytek reprezentuje styl renesansowy. Jego początki sięgają roku 1520. Koniec budowy nastąpił 50 lat później. W pierwotnej wersji były tu trzy skrzydła z dziedzińcem otwartym ku północy. Nad południowo – wschodnim narożnikiem wznosiła się wieża. Oczywiście jak to zwykle bywa na przestrzeni wieków zdarzały się przebudowy. Między innymi zostały zamurowane krużganki. Pierwszym właścicielem był Piotr Wrochem. Później mieszkali tu jeszcze między innymi Ohm – Januszewscy, Donnesmarckowie i hrabia Guido. Po II wojnie światowej wszystko zajął PGR. Z biegiem lat coraz bardziej widoczne były zniszczenia i brak dobrego pomysłu na zagospodarowanie. Dopiero w roku 2000 zamek stał się własnością Rajnera i Krystyny Smolorz, którzy podjęli się renowacji i przywrócenia budowli dawnej świetności. Prace trwały do roku 2010. Co ciekawe renesansowy portal nie pochodzi stąd, ale został przeniesiony z pałacu w Płoninie (koło Bolkowa). Remontu doczekały się też budynki gospodarcze takie jak stajnia, obora i spichlerz.

Zamek w Starych Tarnowicach można zwiedzać

Turystów oprowadza przewodnik, który opowiada historię miejsca i prowadzi do różnych wnętrz. Część wyposażenia jest rzeczywiście zabytkowa i pochodzi z dawnych wieków. Natomiast część jest nowa, ale stylizowana (upodobniona) na dawną modę. W niektórych pomieszczeniach zobaczycie między innymi wystawy prezentujące dzieła dawnego rzemiosła. Jest też na miejscu restauracja i hotel.

Na dziedziniec można wejść bez biletu, płatne jest tylko zwiedzanie od środka.

Co jeszcze ciekawego w Tarnowskich Górach?

W Tarnowskich Górach jest co zwiedzać. Między innymi piękny rynek z przylegającymi uliczkami i zabytkowymi kamienicami. Koniecznie trzeba się przejść na spacer do Parku w Reptach. Znajdziecie tam wejście do słynnej Sztolni Czarnego Pstrąga. No i oczywiście zaliczcie też Zabytkową Kopalnię Srebra. Te dwie ostatnie atrakcje są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Foto & Film: własne

Dodaj komentarz