Wielka Czantoria

Czantoria, Beskid Śląski

Wielka Czantoria w Beskidzie Śląskim – czyli dobry pomysł na weekend

Wycieczka nie będzie trudna dla nikogo. Nawet jak ktoś słabo radzi sobie z chodzeniem po górach, ponieważ  po zboczu od 1967 roku kursuje krzesełkowa kolejka linowa, która w 2007 została zmodernizowana. Stacja dolna znajduje się  Ustroniu Polanie (niedaleko dworca kolejowego), ale od górnej stacji do samego szczytu trzeba jeszcze podejść około pół godziny pod górę. Dzięki tej kolejce Wielka Czantoria w Beskidzie Śląskim jest możliwa do zdobycia prawie dla każdego

Czeska i Polska Wielka Czantoria

Jest najwyższym szczytem pasma o tej samej nazwie. Należy do najbardziej popularnych gór w Beskidzie Śląskim. Jest ona też szczytem granicznym pomiędzy państwem polskim, a Czechami. Po czeskiej stronie stoi niespełna trzydziestometrowa wieża widokowa, dzięki której można podziwiać przepiękną panoramę. Przy dobrej pogodzie widać w oddali Jastrzębie – Zdrój, Rybnik, a nawet Ostrawę. Także po czeskiej stronie znajduje się schronisko, które wybudowali Niemcy jeszcze przed pierwszą wojną światową. Na szczęście zarówno z wieży jak i schroniska Polacy mogą bez problemów korzystać płacąc w koronach lub złotówkach, czyli nie trzeba szukać kantorów wymiany walut.

Wielkie zdziwienie (moje) wzbudziła różnica wysokości góry – według Czechów 994, natomiast według Polaków 995 m.n.p.m. (widoczne to jest na stojących drogowskazach).

Wycieczka na Wielką Czantorię czyli jakie ciekawostki i atrakcje?

Ciekawostką wartą odnotowania jest też fakt, że Czantoria oddziela rzeki płynące do Odry i Wisły, a więc stanowi tak zwany wododział Polski. W porastającym górę lesie rosną głównie buki, świerki i jodły, dlatego wiosną i latem wokół jest zielono, jesienią kolorowo, a zimą biało.

Do atrakcji cieszących przede wszystkim dzieci trzeba zaliczyć znajdujący się pod szczytem tor saneczkowy. Liczne są bufety gastronomiczne, w których można posilić się przed dalszą wędrówką.

Szlaki na Wielką Czantorię

Po stronie polskiej na Czantorię (i z Czantorii) prowadzą następujące szlaki piesze:

czarny z Goleszowa przez Tuł i Małą Czantorię – 3.45 godz. (powrót 2.45 godz)

żółty z Ustronia Centrum przez Małą Czantorię – 3 godz. (powrót 2.30 godz.)

niebieski z Ustronia Centrum – 2.30 godz. (powrót 1.45 godz.)

czerwony z Ustronia Polany – 1.45 godz. (powrót 1.15godz.)

czerwony ze Stożka przez Soszów – 3.45 godz. (powrót 3.30 godz)

Foto: własne

 

1 thoughts on “Wielka Czantoria (995 m.n.p.m.) – Beskid Śląski

Dodaj komentarz