Wieś Muczne w Bieszczadach – Podkarpacie

0
Wieś Muczne w Bieszczadach

KODAK Digital Still Camera

Wieś Muczne – gdzie to jest?

Wieś Muczne jest pierwszą miejscowość w tzw. worku bieszczadzkim obejmującym źródliskowy odcinek doliny Sanu. Pierwotnie była tu osada leśna znana z potaszni, czyli zakładu przemysłowego wypalającego węgiel drzewny z przeznaczeniem na nawóz organiczny. Można traktować ją również jako punkt wyjściowy szlaku na Bukowe Berdo. Także do krótkiej ścieżki do wieży widokowej na grzbiecie Jeleniowaty.

Dawne PRL-owskie włości

Za czasów Gierka był to teren zamknięty pod zarządem Urzędu Rady Ministrów. Taka bieszczadzka filia Arłamowa. Stworzono tu ośrodek łowiecki dla komunistycznych prominentów. W tym celu specjalnie przywożono zwierzęta: jelenie, wilki, niedźwiedzie. Były również żubry, a pozostałością po tych hodowlach jest rezerwat żubrów. Znajdziecie go  przy wjeździe do miejscowości od strony Stuposian, a także wielkiej pętli bieszczadzkiej. W czasach Polski Ludowej miejscowość nazywano także Kazimierzowo od imienia pułkownika, który zarządzał tą posiadłością. Największym budynkiem osady jest hotel, który po przebudowie pełni obecnie również funkcję Centrum Promocji Leśnictwa Bieszczadzkiego. Przy nim znajduje się także duży parking.

Tragedia w leśniczówce

Z centrum miejscowości na grzbiet Jeleniowatego prowadzi ścieżka dydaktyczna do dawnej leśniczówki Brenzberg. Odcinkami prowadzi ona torem przedwojennej kolejki leśnej łączącej Smolnik z wsiami w dolinie Górnego Sanu. Widać fragmenty nasypu oraz filary dawnego mostu. Natomiast na leśnej polanie stoją fundamenty dawnej gajówki. W czasie II wojny światowej rozegrała się tu tragedia. Oddział UPA zamordował tu Polaków ukrywających się przed represjami. Była to „cicha” egzekucja – spędzone ofiary zadźgano widłami, siekierami i kosami. Nie oszczędzono nawet dzieci. W miejscu kaźni znajduje się krzyż ustawiony przy dwóch charakterystycznych drzewach.

Wieża widokowa na Jeleniowatym

Na szczycie wzgórza w 2020 roku postawiono wysoką wieżę widokową. Wejście na jej szczyt zajmuje trochę czasu i wysiłku. Jednakże nagrodą jest piękny widok na Muczne, dolinę Górnego Sanu i również górujące nad nią połoniny Krzemienia i Bukowego Berda. Na zachodzie widać także Połoninę Caryńską oraz Otryt.

Wieś Muczne, a co jeszcze w pobliżu?

Na naszej stronie polecamy wiele innych ciekawych miejsc Podkarpacia. Zapraszamy między innymi do Krosna, Przemyśla, a także Sanoka.

Tekst & Foto: Tomasz Zapała. Wszystkim chętnym do rozmów o turystyce polecamy forum http://www.turystycznie-forum.pl/

Dodaj komentarz