Sanktuarium w Orchówku

Sanktuarium w Orchówku

Sanktuarium w Orchówku jest jednym z tych najmniej znanych i najrzadziej uczęszczanych przez pielgrzymów. Mimo to warto je zwiedzić, jeśli będziecie w pobliżu na wakacjach. Na przykład nad Jeziorem Białym koło Włodawy.

Sanktuarium w Orchówku nad Bugiem

Orchówek to mała wieś nad Bugiem w województwie lubelskim. Około 2 kilometry stąd znajduje się granica zarówno z Ukrainą jak też i z Białorusią. Samo miejsce kultu czyli barokowy kościół parafialny imieniem świętego Jana Jałmużnika stoi przy ulicy Nadbużańskiej.

Parafia w Orchówku została erygowana już w roku 1507. Natomiast w 1610 objęli tu posługę duszpasterską ojcowie augustianie, których sprowadził tutaj ówczesny miejscowy arystokrata Mikołaj Iwicki. Jednakże świątynia jaką możecie tu zwiedzić powstała znacznie później, bo w roku 1780.

W czasie rozbiorów w roku 1864 rząd rosyjski doprowadził do skasowania klasztoru, a kościół na kilkadziesiąt lat stał się prawosławną cerkwią. Do katolików zabytek wrócił po I wojnie światowej. Ponowne poświęcenie nastąpiło w roku 1925, ale nie wrócili już augustianie. Na ich miejsce przybyli w 1947 roku kapucyni.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia w Orchówku

Celem przybywających do Orchówka pielgrzymów jest wizerunek Maryjny, który w roku  1610 sprowadził do Orchówka wspomniany wyżej Mikołaj Iwicki.

Obraz ten powstał na przełomie XVI i XVII wieku. Najświętsza Panna na lewej ręce trzyma Jezusa, prawą pokazuje na Niego. Jest to jedna z wielu kopii ikony Matki Bożej Jasnogórskiej. W latach siedemnastego stulecia mało kto mógł sobie pozwolić na pielgrzymkę do Częstochowy, dlatego tu i ówdzie pojawiały się obrazy podobne do słynnych na cały kraj oryginałów. W porównaniu do pierwowzoru Maryja ma tutaj jaśniejszą i bardziej naturalną twarz.

Najstarsza zachowana wzmianka na temat kultu Maryjnego w tym miejscu znajduje się w akcie powizytacyjnym o. Jakuba Carthei z roku 1661. Zanotował on, iż „obraz Matki Bożej jest tu nabożnie czczony podczas licznych uroczystości i świąt”.

Na czas, kiedy w kościele odbywały się nabożeństwa prawosławne wizerunek ten został przewieziony najpierw do Lublina, a później do Włodawy. Do Orchówka powrócił w roku 1931. Natomiast w 1990 nastąpiła uroczysta koronacja.

Co jeszcze warto wiedzieć o kościele w Orchówku?

Świątynia jest skromna w porównaniu z innymi, bardziej znanymi sanktuariami. Powstała w latach 1770-89 za przyczyną mistrza kamieniarskiego Grzegorza Cybulskiego według projektu Pawła Fontany. Wspomniany wyżej obraz Matki Bożej jest najważniejszą ozdobą ołtarza głównego. Są tu także warte wzmianki dwa ołtarze boczne.

Wejdźcie na wieżę kościoła, z którego rozciąga się ładna panorama.

Foto: własne

1 thoughts on “Sanktuarium w Orchówku koło Włodawy

Dodaj komentarz