Zamek obronny w Będzinie – Zagłębie

0
Zamek obronny w Będzinie

Zamek obronny w Będzinie

Zamek obronny w Będzinie – ładny zabytek

Czternastowieczny zamek obronny w Będzinie stoi na wzniesieniu zwanym także Wzgórzem Zamkowym. Był strażnicą graniczną, która miała bronić Polskę przed atakami ze strony Śląska należącego już wówczas do Czech. Jak wiele innych warowni powstał za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Pierwsze pisemne wzmianki na jego temat pojawiły się w roku 1349. Kilkakrotnie gościli tu polscy królowie.

Najstarszym elementem budowli jest wieża, do której dobudowano część mieszkalną czyli kasztel. Całość otaczał podwójny mur obronny, a poniżej zamku górnego stały jeszcze między innymi dwie baszty.. Niestety podobnie jak mnóstwo innych zabytków będziński zamek kilkakrotnie ulegał zniszczeniu. W roku 1616 zdarzył się pożar, kilkadziesiąt lat później najazd szwedzki. Do końca XVII stulecia z pięknej budowli pozostała ruina.

Kilkakrotnie pojawiały się próby odbudowy zabytku. W 1834 roku podjął się tego hrabia Edward Raczyński. Jednakże zamek, odbudowany według projektu architekta Francesco Maria Lanciego  wkrótce znów uległ zniszczeniu. Natomiast architektura taka jaką znamy dzisiaj jest efektem prac z roku 1956. Od tego też roku ma tu swoją siedzibę Muzeum Zagłębia.

Dzieje zamku i miasta

Na Zamku można zobaczyć wystawę prezentującą dzieje miasta i warowni. Zwiedzający znajdą tam makietę pokazującą jak zamek będziński wyglądał w dawnych wiekach. Są tu także dawne ryciny, mapy, fotografie. W gablotach prezentowane są pamiątki po żyjącej niegdyś w mieście społeczności żydowskiej, a także dokumenty, monety i pieczęcie.

Zamek obronny w Będzinie – gratka dla miłośników militariów

Wizyta na zamku w Będzinie ucieszy każdego kto interesuje się przeróżnymi rodzajami broni i uzbrojenia. Znajdziecie tu mnóstwo karabinów, pistoletów, szable, miecze, pałasze, muszkiety. Niektóre egzemplarze zdobione masą perłową, hebanem i kością. W sumie około 350 eksponatów wypełniających sale na kilku piętrach. Są tu strzelby używane w wojsku, ale także sportowe i myśliwskie. Na wystawie zobaczycie także dawne elementy ekwipunku rycerskiego. A więc na przykład hełmy, napierśniki, naramienniki.

Do najciekawszych przedmiotów należą dwa szesnastowieczne miecze dwuręczne piechoty zachodnioeuropejskiej. Jeden z nich ma 193, a drugi 175 centymetrów. Ważyły po 4 kilogramy.

Dokładne informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów znajdziecie na stronie: https://muzeumzaglebia.pl/muzeum-zamkowe

Co w pobliżu?

Warto przejść się na spacer wokół zamku, zobaczyć zabytkowy kościół Świętej Trójcy, a także zwiedzić Pałac Mieroszewskich, Podziemia będzińskie i Dom Modlitwy Mizrachi.  Przy dobrej pogodzie zachęcamy by zdobyć niewysoką Górę Świętej Doroty (382 m.n.p.m.). Tam też stoi zabytkowy kościół (niestety przeważnie zamknięty), a przy okazji zobaczycie piękną panoramę okolicy.

Foto: własne

Dodaj komentarz