Ruiny zamku w Sochaczewie

Ruiny zamku w Sochaczewie

Ruiny zamku w Sochaczewie na Mazowszu

Sochaczew to jeden z najstarszych i najważniejszych grodów Mazowsza. Według legendy w miejscowym klasztorze św. Krzyża zakończył życie jeden z piastowskich władców Bolesław Krzywousty. Prawdopodobnie już w XII wieku istniało osadnictwo na terenie dzisiejszego wzgórza zamkowego. Choć prawa miejskie otrzymał Sochaczew dopiero w XIV wieku. Zwiedzamy dziś razem ruiny zamku w Sochaczewie.

Historia zamku w Sochaczewie

Pierwsza wzmianka o kasztelanii sochaczewskiej pochodzi z 1221 roku. Średniowieczny zamek był jedną z siedzib książąt mazowieckich. Rezydowali tu tacy książęta jak Kazimierz Sprawiedliwy, Konrad Mazowiecki, Siemowit I Mazowiecki czy Siemowit III. W murach zamku przebywali też Kazimierz Jagiellończyk oraz Jan Olbracht. Jego mury były również niemym świadkiem przemarszu wojsk Jagiełły pod Grunwald. Natomiast w 1377 roku miał tu miejsce zjazd mazowieckich wielmożów. W tym czasie uchwalono statuty sochaczewskie czyli podstawę prawa dla wówczas niezależnego księstwa. Po jego inkorporacji do Polski zamek stał się siedzibą starostwa. Jeszcze w XVII wieku Zygmunt III Waza wiązał z tą budowlą swoje plany zamierzając stworzyć tutaj stację postojową oraz lokum dla ambasadorów odwiedzających stołeczną Warszawę.

Ruiny zamku w Sochaczewie – siły niszczące

Sochaczew leży w regionie historycznie niespokojnym. Strategiczna rzeka Bzura często stanowiła linię walk. Ostatnie tego typu batalie toczono w czasie II wojny światowej i znamiennym świadectwem historii są losy kościoła farnego położonego na sąsiednim wzgórzu. Wtedy jednak zamek sochaczewski był już tylko mało znaczącą ruiną. W toku historii zamek paliły wojska litewskie, wojska szwedzkie w czasie Potopu a ostateczny cios zadali mu Prusacy w czasie insurekcji kościuszkowskiej.
Zamek niszczał też z przyczyn naturalnych. Położony na niewielkim pagórku przy ujściu do Bzury niewielkiego potoku postawiony był na gruncie niestabilnym. Z tej przyczyny w 1608 roku w trakcie powodzi runęła podmyta skarpa. A także wraz z nią północny odcinek murów wraz z jedną z wież. Po tej katastrofie gotycką warownię przebudowano na twierdzę wczesnobarokową, której ruiny możemy dzisiaj oglądać.

Wizytówka Sochaczewa

Choć z dawnego pozostało niewiele to jednak dziś jest to miejsce zadbane i uporządkowane. Na wzgórze prowadzi serpentyna spacerowej ścieżki opasującej wzgórze oraz schody. Fragmenty ceglanych murów najlepiej zachowały się w północno-wschodnim fragmencie budowli. Natomiast z „komnat” oraz „dziedzińca” rozciągają się widoki na dolinę Bzury oraz centrum Sochaczewa. U stóp zamku znajduje się nowoczesny amfiteatr, w którym odbywają się rozmaite imprezy regionalne w tym turnieje rycerskie. Przy zamku ustawiono też szereg tablic informacyjnych opowiadających o historii tego miejsca. Wstęp na wzgórze zamkowe jest bezpłatny.

Tomasz Zapała
turystycznie-forum.pl

Dodaj komentarz