Pałac w Kamieniu Śląskim

Pałac w Kamieniu Śląskim

Pałac w Kamieniu Śląskim – tam skąd pochodził święty Jacek

Kamień Śląski jest małą miejscowością niedaleko Krapkowic. Blisko jest stąd także do Opola, na Górę Świętej Anny, pięknego Pałacu w Mosznej i jeszcze wielu innych atrakcji tego regionu. Dlatego planując wycieczkę w te strony warto wziąć mapę i dokładnie zaplanować sobie trasę. Wtedy na pewno sporo zobaczycie. Natomiast pałac w Kamieniu Śląskim i całe jego otoczenie znane jest przede wszystkim z kultu świętego Jacka Odrowąża, który właśnie tutaj przyszedł na świat. W rodzinie Odrowążów urodzili się też błogosławiony Czesław i Błogosławiona Bronisława.

Kto tu mieszkał?

Od czasów, kiedy w pałacu mieszkali Odrowążowie minęło już sporo wieków. Na przestrzeni czasu właścicielami miejsca byli też Strzałowie, Larischowie, Strachwitzowie. Zabytek ulegał też przebudowie i nabrał cech stylu barokowego. Toteż na pewno nie wygląda tak samo jak w czasach gdy mieszkał tu najsłynniejszy polski dominikanin.

Co ciekawe w niewielkim stopniu posiadłość uległa zniszczeniu w latach II wojny światowej. Jednakże to co najgorsze zdarzyło się kiedy przyszła tu radziecka Armia Czerwona i rozkradła wszystko co się dało. Po wojnie przez kilka lat mieszkały tu dzieci bowiem powstał w zabytku sierociniec. Jednakże już w 1958 powróciło sowieckie wojsko, które korzystało z pobliskiego lotniska. Zanim wynieśli się w 1970 roku wszystko zniszczyli i podpalili.

Dwadzieścia lat później to co z pałacu zostało czyli ruiny przejęła na własność Diecezja Opolska. Cztery lata trwały prace, dzięki którym udało się przywrócić dawną świetność. Tutejsza kaplica została podniesiona do rangi sanktuarium (chyba najmniejszego pod względem metrażu w Polsce)

Pałac nie do zwiedzania

Niestety w murach pałacu nie ma żadnego muzeum, ani nawet urzędu. Jego wnętrza są więc niedostępne dla osób postronnych. Całość została zaadaptowana na potrzeby noclegu (hotel) dla kuracjuszy tutejszego ośrodka rehabilitacyjnego Sebastianeum Silesiacum. Co ciekawe właścicielami tego sanatorium są zakonnicy. Na leczenie może przyjechać każdy kogo na to stać. Pobyty i zabiegi są bardzo luksusowe ale niestety nie tanie.

Foto: własne

Dodaj komentarz