Pomnik Czynu Powstańczego – Góra św. Anny
Pomnik Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny – jedna z wielu atrakcji miejsca
Na Śląsku jest wiele miejsc upamiętniających walki tutejszych powstańców o przywrócenie do państwa polskiego z lat 1919 – 21. Prawie w każdym mieście regionu znajdziecie albo jakiś monument albo ulicę, albo przynajmniej tablicę pamiątkową. Jednakże dwa z nich zasługują na wyróżnienie. Mamy na myśli Pomnik Powstańców Śląskich stojący w pobliżu słynnego „Spodka” w Katowicach i Pomnik Czynu Powstańczego, o którym piszemy tutaj.
Znajdziecie go na Górze Świętej Anny na wysokiej skarpie ponad wielkim amfiteatrem. A więc te dwa ciekawe obiekty zobaczycie dosłownie w tym samym czasie. Jeśli pójdziecie chwilę pod górę dotrzecie do ścieżki spacerowej po dawnym kamieniołomie. Jeszcze trochę dalej Muzeum Krzyża Świętego a także najsłynniejsze na Opolszczyźnie sanktuarium. A więc praktycznie zdecydowana większość atrakcji miejsca znajduje się bardzo blisko siebie.
Trudna historia i dzieło Xawerego Dunikowskiego
Na Górze Świętej Anny rozegrały się bardzo krwawe walki powstańcze. Niestety mimo to tutejsze tereny nie wróciły do Polski w okresie międzywojennym, a dopiero w roku 1945. Dodatkowo w roku 1938 niemieckie nazistowskie władze utworzyły tu wielki propagandowy amfiteatr i mauzoleum z prochami niemieckich żołnierzy. Po II wojnie światowej mauzoleum zostało wysadzone w powietrze. Niedługo potem Związek Weteranów Powstań Śląskich ogłosił konkurs na „Pomnik Czynu Powstańczego”. Z nadesłanych prac wybrany został projekt słynnego rzeźbiarza Xawerego Dunikowskiego. Składa się on z czterech słupów (tak zwanych pylonów) połączonych ze sobą. Powstały one z wielkich bloków granitowych. Każdy z nich liczy kilkanaście metrów wysokości. Na każdym też widnieją sceny walk. Zwróćcie uwagę też na rzeźby – postaci: górnika, hutnika, rolnika i śląskiej kobiety z dzieckiem. Kiedy spojrzycie do góry dostrzeżecie jeszcze rzeźbione głowy. Do wnętrza pomnika prowadzi kilka schodków, a pośrodku stoi coś na kształt ołtarza.
Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło w roku 1955. Jeśli macie czas zachęcamy do odwiedzenia też na Górze Świętej Anny Muzeum Czynu Powstańczego, gdzie znajdziecie więcej pamiątek i dokumentów z czasu walk o polskość tego miejsca.
Foto: własne