Pola Lednickie i Brama Ryba

Pola Lednickie i Brama Ryba

Pola Lednickie znajdziecie na terenie wsi Imiołki w gminie Kiszkowo. Jest to duży plac wielkości około 40 hektarów i ważne miejsce na tak zwanym Szlaku Piastowskim, ściśle związanym z początkami państwa polskiego.

Pola Lednickie i Brama Ryba – tam gdzie zaczęła się Polska

Pola Lednickie i Brama Ryba znajdują się nad tym samym jeziorem co słynny Ostrów Lednicki. Mniej więcej w połowie drogi między Gnieznem i Poznaniem. Być może tutaj odbył się w roku 966 chrzest Mieszka I uznany za początek naszej historii.

Samo wspomniane wyżej jezioro jest dość wąskie, ale długie, a Ostrów Lednicki i Pola Lednickie znajdują się na przeciwległych jego brzegach. Tak, że aby zobaczyć obydwa te miejsca warto skorzystać z samochodu, bo na piechotę jest dosyć daleko.

Lednica 2000

Niemal cały czas Pola Lednickie są prawie zupełnie puste. Pola Lednickie żyją naprawdę praktycznie raz w roku, dokładniej w pierwszą sobotę czerwca. Przybywają tu wówczas tłumy ludzi.

W znacznej części młodzież, która przyjeżdża na modlitewne spotkania „Lednica 2000”. Łączą one nabożeństwa, zabawę, taniec i wzajemne rozmowy na temat wiary chrześcijańskiej.

Inicjatorem tych wydarzeń był nie żyjący już charyzmatyczny dominikanin ksiądz Jan Góra. Jego grób także tu się znajduje. Przez Pola Lednickie prowadzi również pielgrzymi szlak Droga świętego Jakuba.

Brama Ryba – Brama Trzeciego Tysiąclecia

Brama Ryba jest jednym z najbardziej znanych elementów Pól Lednickich. Widocznya podczas telewizyjnych relacji ze spotkań. To wielka ażurowa konstrukcja w kształcie ryby. Ma ona 9 metrów wysokości i 36 metrów szerokości. Nazywa się ją także Bramą Trzeciego Tysiąclecia.

Instalacja nawiązuje do znaku jakim posługiwali się pierwsi chrześcijanie. Nie był to krzyż, ale właśnie ryba, symbolizująca Jezusa (Jezus Chrystus Syn Boga Zbawiciel). W języku greckim pierwsze litery tych słów (ICHTHYS) układają się bowiem właśnie w wyraz „ryba”.

Przechodząc drogą procesyjną przez tę bramę uczestnicy spotkań modlitewnych powierzają Jezusowi całe swoje życie.

Droga Krzyżowa i dzwon Jezus Chrystus na Polach Lednickich

Do „Ryby” prowadzi „droga procesyjna”, po bokach której ustawiono głazy narzutowe – stacje Drogi Krzyżowej. Natomiast nieopodal bramy stoi ażurowa dzwonnica z dzwonem „Jezus Chrystus”, ufundowanym w 2000 r. przez poznańską gminę Tarnowo Podgórne.

Co jeszcze znajduje się tutaj?

Oprócz Bramy Ryby na Polach Lednickich stoi także kompleks zabudowań zwany Domem Jana Pawła II, w którym jest między innymi niewielkie muzeum poświęcone polskiemu papieżowi.

Sercem ośrodka na Polach Lednickich jest przeszklona kaplica z widokiem na całe Pola Lednickie, z której widać też wspomnianą replikę krzyża z Giewontu, stacje Drogi Krzyżowej, „Bramę-Rybę” oraz grób ojca Jana Góry

Nieopodal znajdziecie także głaz – pomnik upamiętniający 27 lat pontyfikatu Jana Pawła II.

 

 

Foto & Film: własne

Dodaj komentarz