Kolebka państwa polskiego – Ostrów Lednicki
Kolebka państwa polskiego – Ostrów Lednicki – co to znaczy?
Na jeziorze Lednica jest 5 wysp, a największa z nich nazywa się Ostów Lednicki, który nie bez powodu nazywany jest kolebka państwa polskiego. Być może tutaj się zaczęło polskie państwo i polskie chrześcijaństwo. Chociaż historycy nie są do końca zgodni czy rzeczywiście chrzest Mieszka I w Wielką Sobotę 966 roku obył się nad Lednicą czy w Poznaniu czy w Gnieźnie.
Pewne jest, że ta wyspa wpisana została w roku 1994 na listę pomników historii. Znajduje się tu stanowisko archeologiczne, a pamiątki po dawnych wiekach kolekcjonuje Muzeum Pierwszych Piastów. Na muzealnej wystawie zobaczycie między innymi kolekcję dawnego uzbrojenia – miecze, topory, włócznie. Są też przedmioty liturgiczne, a wśród nich jeden z najstarszych w naszym kraju relikwiarzy. Służył on do przechowywania relikwii Krzyża Świętego. Zrekonstruowano sporo drewnianych chat, takich jakie zwykle oglądamy w skansenach. Zresztą dokładnie po sąsiedzku jest jeszcze Wielkopolski Park Etnograficzny.
Zabytki po Pierwszych Piastach
Kolebka państwa polskiego czyli Ostrów Lednicki według naukowców był zamieszkały na wiele wieków przed narodzeniem Chrystusa. Podobno nawet w czasach neolitu, a więc 1800 lat p.n.e. W czasie wczesnego średniowiecza powstał wyżej wymieniony gród z pałacem i służące niegdyś do sakramentu chrztu baptysteria. Na wyspie stał też kościół jednonawowy, orientowany, drewniane domy, cmentarz, a nawet z mosty. Ich konstrukcja była znakiem dużej wiedzy inżynieryjnej architektów tamtych czasów. Są to najstarsze w Polsce zabytki preromańskiej architektury wzniesione najprawdopodobniej jeszcze przed rokiem 966. W 1038 roku po najeździe wojsk Brzetysława I Czeskiego zabudowania pierwszych Piastów uległy zniszczeniu, a miejsce już nigdy nie odzyskało dawnej świetności. Do dziś zachowały się tu resztki budowli wzniesionych za czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Jednakże pierwszy pisany dokument na temat Ostrowa pojawił się dopiero w roku 1136. Była to bulla papieża Innocentego II.
Pamięć historii
Pierwszym człowiekiem, który zainicjował badania archeologiczne na Ostrowie Lednickim był hrabia Edward Raczyński. Prace kontynuowali też naukowcy w wieku XX. Jezioro Lednickie, jego otoczenie, a także historyczne obiekty architektoniczne stały się częścią rezerwatu archeologiczno – historycznego z Lednickim Parkiem Krajobrazowym. Na wyspę płynie się promem.
Na Ostrowie Lednickim Józef Ignacy Kraszewski umieścił część akcji swojej najsłynniejszej powieści „Stara Baśń”. Prowadzi też tędy słynny Szlak Piastowski. Natomiast po drugiej stronie jeziora znajdziecie Pola Lednickie i Bramę Rybę znane z modlitewnych spotkań młodzieży chrześcijańskiej.
Każdego, kto lubi historię jeszcze starszą zachęcam do wizyty w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie.
Foto & Film: własne
5 thoughts on “Kolebka państwa polskiego – Ostrów Lednicki”