Niemiecki Obóz Zagłady w Sobiborze
Niemiecki Obóz Zagłady w Sobiborze znajduje się na wschodnich rubieżach Polski niedaleko Włodawy. Obok linii kolejowej Chełm – Włodawa. Jest to smutne ale ważne miejsce w naszej historii. Obecnie mieści się tutaj muzeum poświęcone ofiarom nazistowskiego terroru.
Niemiecki Obóz Zagłady w Sobiborze – miejsce eksterminacji Żydów
Dokładniej pisząc opisywane przez nas tutaj miejsce znajduje się nie w samym Sobiborze, ale po sąsiedzku we wsi Żłobek. Na terenie obozu więziono ludzi w latach 1942 – 1943. Podobnie do innych miejsc kaźni takich jak na przykład Auschwitz, Obóz Zagłady w Sobiborze był utworzony głownie w celu eksterminacji ludności żydowskiej przywożonej z gett i obozów pracy. Trafiali tu Żydzi nie tylko z terenu Polski ale także z Austrii, Czech, Francji Niemiec i jeszcze innych państw. Była to realizacja tak zwanej akcji „Reinhardt”.
Cały obóz miał powierzchnię około 50 hektarów. Z wielu stron otaczał go las. Także drut kolczasty i pole minowe. Wszystko składało się z czterech części o nazwach Lager I, Lager II, Lager III i Lager IV.
Większość ofiar była zabijana od razu po przyjeździe w komorach gazowych. Niektórzy pozostawieni przy życiu zmuszani byli do pracy między innymi w krematorium. Na miejscu panowały wszechobecny głód, choroby i bestialstwo strażników. Nie jest znana dokładna liczba ofiar. Waha się ona w przedziale od 130 do 300 tysięcy osób.
14 października 1943 roku w Sobiborze wybuchło powstanie, na skutek którego zbiegło stąd około 300 więźniów. Niestety tylko niektórzy z nich przeżyli do końca wojny. Jednakże po tej ucieczce Niemcy zdecydowali o likwidacji obozu.
Muzeum na terenie obozu Sobibór
Obecnie w miejscu Obozu Sobibór mieści się muzeum upamiętniające ofiary tego miejsca zbrodni na niewinnych ofiarach terroru nazistowskiego. W nowym budynku znajduje się wiele osobistych przedmiotów należących do dawnych więźniów obozu. Wypełniają one długą na wiele metrów szklaną gablotę. Wśród nich drobiazgi takie jak szczoteczki do zębów, golarki, klucze czy sztućce. Są też liczne multimedia, dzięki którym osoby, które zwiedzają to miejsce mogą ubogacić swoją wiedzę na ten temat.
Istnieje też możliwość umówienia się na zwiedzanie z przewodnikiem.
Foto: własne
1 thoughts on “Niemiecki Obóz Zagłady w Sobiborze”