Miasto Kruszwica

Miasto Kruszwica

Miasto Kruszwica jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych na trasie tak zwanego Szlaku Piastowskiego. Leży nad Jeziorem Gopło.

Gdzie dokładnie leży miasto Kruszwica?

Miasto Kruszwica znajduje się w województwie kujawsko – pomorskim na terenie powiatu inowrocławskiego. Bardzo blisko jest stąd także na Wielkopolskę, między innymi do Konina. W przeszłości była pierwszą stolicą Kujaw, a pod względem geograficznym będzie to Pojezierze Wielkopolskie.

Stałych mieszkańców żyje tu około 10 tysięcy, a powierzchnia wynosi niecałe 7 kilometrów kwadratowych.

Historia Kruszwicy w skrócie

Miejscowość ta jest o kilka wieków starsza od całej Polski, postała prawdopodobnie w wieku szóstym. Natomiast najstarsze tutejsze ślady bytności człowieka sięgają okresu neolitu (ponad 2000 lat p.n.e.) Żyzne gleby, bogactwa naturalne i dogodne położenie na trasie bursztynowego szlaku sprzyjały rozwojowi.

W X i XI wieku Kruszwica stała się znaczącym ośrodkiem z grodem na wyspie, gdzie rezydowali polscy królowie i książęta. Wcześniej należała do plemienia Goplan włączonego w dziewiątym stuleciu do państwa Polan. Tutaj więc między innymi miały miejsce najstarsze początki naszej państwowości.

Bardzo pomyślne były czasy Bolesława Krzywoustego i Bolesława Kędzierzawego. Powstała tu kasztelania, kolegiata i jeszcze kilka innych znaczących obiektów. Kruszwica była również stolicą diecezji kruszwickiej. Jednakże oficjalnie na prawa miejskie (magdeburskie) czekała do roku 1422.

Na krótko, bo w latach 1332–1337 gród wszedł we władanie zakonu Krzyżaków, natomiast w latach 1350–1355 trwała budowa tutejszego zamku, którego wzniesienie nakazał król Kazimierz Wielki. Zamek ten uległ zniszczeniu w czasie potopu szwedzkiego.

Kilkakrotnie na przestrzeni wieków miasto podupadało. Między innymi na skutek podpaleń, jakich dokonywali książęta Władysław Herman (w roku 1096) oraz Bolesław Pobożny (1271). Jednakże szybko się podnosiło i następował dalszy rozwój, którego nie zatrzymał nawet czas zaborów.  5 sierpnia 1772 ta część Polski została włączona do państwa pruskiego.

Legendy związane z Kruszwicą

Najsłynniejsza z tutejszych legend opowiada o okrutnym królu Popielu, który wśród wielu niecnych czynów dopuszczał się także zbrodni zabójstwa swoich własnych stryjów. Dosięgła go jednak kara. Z ciał zmarłych wylęgały się myszy, których w pewnym momencie było tak dużo, że zły władca nie miał gdzie przed nimi uciec. Schronił się w wysokiej wieży zamku. Tam te małe zwierzątka go dopadły i zjadły.

Nieco mniej popularne, chociaż także opowiadane dzieciom szkole są legenda o Piaście Kołodzieju – protoplaście dynastii Piastów, a także legenda o państwie Królowej Goplany.

Miasto Kruszwica – co warto tu zobaczyć?

Najbardziej znanymi i najcenniejszymi zabytkami w Kruszwicy są pozostałości wyżej wspomnianego zamku ze słynną „Mysią Wieżą” oraz romańska kolegiata św. Piotra i Pawła. Dokładne opisy tych atrakcji przedstawimy w innym artykule. Oprócz tego warto pójść chociaż na chwilę na tutejszy Rynek przy którym stoi wyróżniający się kościół świętej Teresy od Dzieciątka Jezus.

Pod zamkiem znajdziecie siedzibę Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia. Zobaczycie tu ciekawą wystawę historyczno – przyrodniczą.

Foto: własne

2 thoughts on “Miasto Kruszwica nad Jeziorem Gopło

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *