Muzeum Okręgowe w Koninie

Muzeum Okręgowe w Koninie

Muzeum Okręgowe w Koninie to duża i bardzo ciekawa placówka, którą naprawdę warto zwiedzić. Tym bardziej, że jeden dzień w tygodniu jest dostępna całkowicie bezpłatnie. Na wizytę tutaj musicie przeznaczyć kilka godzin, bo jest co oglądać.

Muzeum Okręgowe w Koninie – trochę historii

Pierwsze próby utworzenia placówki muzealnej zbierającej pamiątki historii z okolic Konina powstały jeszcze przed II wojną światową. Postulował o to w 1936 roku, na łamach regionalnej prasy, znany koniński społecznik i regionalista Ryszard Michalski. W 1953 roku w jednym z pomieszczeń byłego sklepu powstała izba regionalna. Kilka lat później przekształciła się ona w Muzeum Regionalne z siedzibą przy ul. Słowackiego w budynku przedwojennego kina „Moderne”. Później jeszcze kilkakrotnie zmieniał się adres.

Kolejnym etapem rozwijania placówki było w roku 1966 stworzenie Muzeum Zagłębia Konińskiego. Natomiast od 1975 funkcjonuje obecna nazwa czyli Muzeum Okręgowe w Koninie, które w lipcu 1982 roku przeniosło się do Gosławic. Najpierw istniało w budynkach dworskich, a od 1986 wypełnia pomieszczenia tutejszego zamku.

Zamek w Gosławicach

Na stałych wystawach poznacie miedzy innymi historię Konina, w tym pradzieje Ziemi Konińskiej sięgające czasów, kiedy po tych terenach chodziły mamuty.  Zobaczycie prawie kompletny szkielet słonia leśnego. Został on odnaleziony w 1984 roku na terenie odkrywki węgla brunatnego w Jóźwinie. Są również piękne cacka – wyroby sztuki złotniczej, a także ekspozycja poświęcona dawnym mieszkańcom okolicy pochodzenia żydowskiego.

Sam zamek w Gosławicach sięga historią piętnastego wieku. Otaczały go mur i fosa, a w jego narożnikach znajdowały się wieżyczki strzelnicze. Zamek tworzyły dwa równoległe budynki mieszkalne. Powstał z inicjatywy biskupa Andrzeja Łaskarzyca razem z pobliskim kościołem świętego Andrzeja. Na przestrzeni dziejów był częściowo przerabiany na browar (lub gorzelnię).  Z powodu zaniedbań w XX wieku popadł w ruinę. Dopiero w latach 1978-1986 doczekał się remontu z prawdziwego zdarzenia.

Muzeum Okręgowe w Koninie – skansen

Na terenie Muzeum Okręgowego zwróćcie uwagę na kilka dawnych wiejskich zabudowań z regionu konińskiego. Zauważcie chałupę z Kopojna w gminie Zagórów datowaną na 1887 rok. Wewnątrz wypełniona jest ona typowymi meblami i sprzętami dawnego zabudowania wiejskiego. Są tu także dwa wiatraki typu „koźlak”, stodoła z wystawą niegdysiejszych sprzętów rolniczych i kuźnia z wyposażeniem kowalskim.

Dworek z Ruszkowa

Ładnie prezentuje się również odtworzony dziewiętnastowieczny dworek, do którego możecie wejść. Jest to odtworzony zabytek, jaki stał od schyłku XVIII wieku w Ruszkowie pod Kołem. Należał do rodziny Kurnatowskich. Zobaczcie jak mogły wyglądać jego wnętrza. Wyposażenie owego dworku nie jest jednak oryginalne lecz powstało dla potrzeb wystawy muzealnej o nazwie „Dwór Polski”.

Na parterze mieści się dawna sień, sypialnia z garderobą, gabinet, salon (w stylu biedermeier) , zachwycająca secesją jadalnia oraz kredens.  Natomiast na piętrze są pokój gościnny, pokój guwernantki z pamiątkami po konińskiej pisarce Zofii Urbanowskiej i buduar. W dworku nie ma kuchni ponieważ była ona zlokalizowana w nieodtworzonej oficynie.

Jeśli szukasz szlachetnej biżuterii odwiedź sklep z biżuterią https://www.olor.pl/ .

Skansen maszyn górniczych

Oprócz tego do dyspozycji zwiedzających jest również skansen maszyn i urządzeń górniczych. Konin jeszcze do niedawna był jednym z największych w Polsce ośrodków wydobycia węgla brunatnego. Warto w tym miejscu nadmienić, że olbrzymie maszyny górnicze stoją również na terenie pobliskiej gminy Kleczew.

Częścią Muzeum Okręgowego w Koninie jest też Skansen Archeologiczny, który znajdziecie w miejscowości Mrówki.

Foto & Film: własne

4 thoughts on “Muzeum Okręgowe w Koninie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *