kosciol-w-ornecie

kosciol-w-ornecie

Gotycki kościół w Ornecie – piękny zabytek

Orneta jest małym miastem w województwie warmińsko – mazurskim niedaleko Lidzbarka. Gotycki kościół w Ornecie pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela i świętego Jana Ewangelisty należy do najpiękniejszych i najbardziej monumentalnych świątyń nie tylko na Warmii, ale w całej Polsce. Jest też najsłynniejszym zabytkiem tej miejscowości.

Siedziba biskupa

Biskup Warmiński Herman z Pragi w pierwszej połowie czternastego wieku wybrał Ornetę na swoją siedzibę. Wkrótce potem zaczęto wznosić kościół, który pierwotnie nosił imię Boga Wszechmogącego, Chwalebnej Dziewicy Maryi i św. Jana Ewangelisty. Pierwsza konsekracja  miała miejsce w 1379 roku. Później przez około sto lat dobudowywano boczne kaplice (łącznie dziesięć, z których do dziś zostało osiem).  W 1494 roku ponownie nastąpiła konsekracja. Zmieniono też wtedy nazwę kościoła na św. Jana Ewangelisty i św. Jana Chrzciciela.

Pożary, zniszczenia i rekonstrukcje

W ciągu wieków na skutek zniszczeń wojennych i pożarów dokonywano remontów i rekonstrukcji jednak zewnętrzny kształt utrzymano praktycznie bez większych zmian. Do największych strat doszło podczas wojny polsko – krzyżackiej na początku szesnastego stulecia, a także na skutek pożaru roku 1730. Dlatego pierwotne wyposażenie w dużej części się nie zachowało.

Gotycki kościół w Ornecie – architektura i wystrój

Architektura jest typowo gotycka. Kościół zbudowano z cegły, orientowany z trzema nawami. Kwadratowa wieża ma wysokość 45 metrów. Zewnętrzne ściany zdobi ceglany fryz. Wewnątrz uwagę przyciąga sklepienie wielogwiaździste, a także cenne gotyckie malowidła ścienne. Barokowy ołtarz pochodzi z roku 1744. Wykonano go w warsztacie Jana Chrystiana Schmidta w Reszlu. Umieszczone w nim tabernakulum jest o 40 lat starsze. W tym samym warsztacie i w tym samym roku powstała też kościelna ambona. Jest jeszcze kilka ołtarzy bocznych. Są one neogotyckie i rokokowe. Wokół głównej świątyni znajdują się wspomniane wyżej kaplice boczne, z których dwie są wyraźnie większe.

Co w pobliżu?

Jeśli znajdziecie się w Ornecie polecam też wycieczkę do miasta powiatowego, którym jest dla tych okolic Lidzbark Warmiński, nazywany Perłą Warmii. Piękne jest też niedaleko stąd sanktuarium Krośnie. Zwłaszcza ciekawa jest jego historia.

Foto: własne

2 thoughts on “Gotycki kościół w Ornecie

Dodaj komentarz