Kamieniołom nefelinitów

Kamieniołom nefelinitów

Kamieniołom nefelinitów na Górze św Anny – co to takiego?

Kamieniołom  nefelinitów na Górze świętej Anny jest ciekawym miejscem turystycznym. Bardzo, bardzo dawno temu (nie, to nie jest bajka!) Góra świętej Anny była wulkanem. Dzięki temu w wielu miejscach jej powierzchnię pokrywa nefelinit (bazalt) czyli magmowa skała wulkaniczna. W znacznej części występują też wapienie.

Już od średniowiecza surowce te służyły jako materiał budowlany. Jednakże dopiero w 1849 Tomasz Spruch stworzył tu pierwszy kamieniołom z prawdziwego zdarzenia. W ciągu kilkudziesięciu następnych lat pojawiali się także inni właściciele i zakłady. Niestety ponieważ eksploatacja była wielkim zagrożeniem dla pobliskiego klasztoru i sanktuarium w 1899  roku została zatrzymana.

Wydobycie surowców sprawiło, że w najbliższej okolicy zaistniało sporo miejsc z odsłoniętymi skałami. Dlatego też powstał tu geopark jeden z nielicznych w Polsce. Jest to rezerwat przyrody nieożywionej, który okazał się rajem dla badaczy geologii. Pokrywa on około 70 procent większego przyrodniczego terenu, mianowicie tutejszego parku krajobrazowego.

Ścieżka dydaktyczna ciągnie się do miejscowości Ligota Dolna. Jest to około 10 kilometrów na kilka godzin spaceru. Jeśli nie macie tyle czasu aby zwiedzić całość możecie zaliczyć na przykład jego część czyli kamieniołom, który znajduje się między wspomnianym wyżej sanktuarium, a amfiteatrem.

Tablice informacyjne, platformy widokowe i … dużo schodków

W 2014 roku miejsce zostało bardzo ciekawie zagospodarowane. Ponieważ nie wszyscy znają się na geologii osoby, które mają słabsze pojęcie w tych tematach mogą wzbogacić  swoją wiedzę dzięki tablicom informacyjnym. Kilka platform widokowych uprzyjemnia oglądanie, a wąskie ale wygodne schodki, jakich znajdziecie tu sporo pozwalają zwiedzać i oglądać całość zarówno z dołu, jak też z góry. Sam status geoparku został nadany temu miejscu w roku 2010.

Co jeszcze ciekawego w pobliżu?

Koniecznie trzeba zaliczyć też wspomniane wyżej sanktuarium i amfiteatr. Do odwiedzin zachęcają dwa ciekawe muzea – Muzeum Krzyża Świętego i Muzeum Czynu Powstańczego. O walkach powstańczych 1921 roku w tym miejscu przypomina pomnik – dzieło Ksawerego Dunikowskiego.

Całkiem niedaleko we wspomnianej też wyżej Ligocie Dolnej znajdziecie Muzeum Sztuki Sakralnej. Jeśli macie więcej czasu pojedźcie do pałacu w Mosznej, sanktuarium św. Jacka w Kamieniu Śląskim, albo miast takich jak Głogówek i Krapkowice.

Foto: własne

Dodaj komentarz