Muzeum Czynu Powstańczego - Góra św. Anny

Muzeum Czynu Powstańczego - Góra św. Anny

Muzeum Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny – dlaczego tutaj?

Na Górze Świętej Anny toczyły się ciężkie walki powstańcze w maju roku 1921. Nic więc dziwnego, że właśnie tu znajdziecie pamiątki po tamtych wydarzeniach. Jedną z nich jest Pomnik Czynu Powstańczego stojący nad amfiteatrem. Natomiast druga to właśnie opisywane przez nas w tym miejscu Muzeum Czynu Powstańczego. Zachęcam do zwiedzenia kiedy będziecie z wycieczką lub pielgrzymką w słynnym sanktuarium.

Oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu

Ekspozycja, o której piszemy jest częścią – oddziałem Muzeum Śląska Opolskiego, którego główna siedziba stoi w Opolu. Pomysł upamiętnienia powstań śląskich w tutejszej filii pojawił się w roku 1961, czyli czterdzieści lat po ostatnim i najcięższym z nich. Otwarcie wystawy miało miejsce w roku 1964. Początkowo mieściła się ona w budynku szkoły w Leśnicy. Nieprzypadkowo – bowiem stacjonowało tam dowództwo Katowickiego Pułku Powstańczego. W roku 1980 nastąpiła przeprowadzka i teraz możecie zwiedzać w Domu Polskim czyli siedzibie Związku Polaków w Niemczech z czasów międzywojennych.

Muzeum Czynu Powstańczego – co tu możecie zobaczyć?

Eksponatów jest bardzo dużo. Łącznie około 2 i pół tysiąca. Wiele z nich stanowią dawne oryginalne dokumenty, fotografie, gazety z lat powstań śląskich i plebiscytu.

Sporo jest też propagandowych plakatów i ulotek. Jedne agitują za przyłączeniem Górnego Śląska do Polski inne, aby ziemie te pozostały pod panowaniem niemieckim. Z czasów powstańczych są sztandary bojowe, stroje, dawna broń. Jeśli spojrzycie na podłogę zobaczycie mapy, które pokazują zmieniające się granice Polski w latach międzywojennych.

W Muzeum dowiecie się na czym polegała działalność polskiego ruchu narodowego na Śląsku już od roku 1848, Związku Polaków w Niemczech i Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech. Do ważnych w Muzeum Czynu Powstańczego atrakcji, wymienianych w przewodnikach należy multimedialny spektakl „Panorama Powstań Śląskich”.

Warto wejść na piętro budynku, gdzie znajdziecie dział przyrodniczy pokazujący niektóre gatunki zwierząt żyjących na Śląsku. Raz po raz placówka organizuje też różne wystawy czasowe.

Muzeum Czynu Powstańczego znajduje się nieco na uboczu w porównaniu z innymi atrakcjami Góry Świętej Anny. Warto podjechać samochodem.

Na stronie firmowej placówki warto sprawdzać aktualne informacje. Zwłaszcza w temacie dni i godzin otwarcia, a także cen biletów.

Zaproszenie do innych muzeów

Na Górze Świętej Anny w pobliżu sanktuarium znajdziecie jeszcze Muzeum Krzyża Świętego w sąsiedztwie sanktuarium. Jeśli kogoś interesuje tematyka powstańcza to polecamy wystawę w Świętochłowicach. Mamy oczywiście na myśli Muzeum Powstań Śląskich.

Foto: własne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *