Kamienie Brodzińskiego koło Lipnicy Murowanej

Kamienie Brodzińskiego – gdzie to jest?
Ciekawy przykład pomnika przyrody nieożywionej – Kamienie Brodzińskiego znajdują się na terenie gminy Lipnica Murowana w województwie małopolskim. Niedaleko jest stąd do miasta Nowy Wiśnicz, a wokół roztacza się Wiśnicko – Lipnicki Park Krajobrazowy. Opisywane przez nas Kamienie usytuowane są na zboczach góry Paprotna (441 m.n.p.m.). Zbocze to pokrywają na przemian warstwy piaskowca, miki, kwarcu i skalenia.
Co to są ostańce?
Kamienie Brodzińskiego są tak zwanymi ostańcami, czyli skałami, które pozostały po procesie niszczenia przez wodę i wiatr mniej trwałych minerałów. Takie procesy nazywamy erozją, która trwa często przez okres kilkudziesięciu tysięcy lat. Do utworzenia ostańców przyczyniła się też w znacznym stopniu epoka lodowcowa. Niektóre formy skalne są małe, przypominają kształtem różne grzyby, ale inne ogromne dochodzą do kilku metrów wysokości.
Takich imponująco dużych głazów jest tutaj 9. Największy z nich – Wielki Kamień ma wysokość 10 metrów i szerokość 16 metrów. Stoi na szczycie wzgórza i ma kształt przypominający basztę (tak przynajmniej podają przewodniki). Na jego płaski wierzchołek można się wdrapać po utworzonych w naturalny sposób stopniach od strony wschodniej. W niedalekiej odległości stąd zobaczymy 3 skalne pięciometrowe grzyby.
Dlaczego Kamienie Brodzińskiego?
Nazwę wybrano dla uczczenia historyka i poety, profesora Uniwersytetu Warszawskiego Kazimierza Brodzińskiego (1791 -1835), który często odwiedzał to miejsce. W czasie zaborów spotykali się tu Polacy i śpiewali pieśni religijne i patriotyczne.
Obecnie Kamienie Brodzińskiego mają status pomnika przyrody, ale są plany by utworzyć tu rezerwat.
Szlaki turystyczne i dydaktyczne
Z inicjatywy Urzędu Gminy w Lipnicy Murowanej powstała jednokilometrowa ścieżka dydaktyczna. Prowadzi też tędy Małopolski Szlak Geoturystyczny, dzięki temu ze stojących obok drogi tablic możemy dowiedzieć się co nieco o budowie tutejszych skał i o procesach jakie przyczyniły się do powstania tak ciekawych geologicznych tworów.
Wokół kamieni rośnie las. Głównie sosnowy, ale są także dęby, brzozy, a niżej pod nogami bluszcze, kopytniki, jagody i grzyby, więc jest co zbierać. Natomiast na polanie obok kamieni można zobaczyć namioty biwakujących turystów. Od drogi nr 966 prowadzi tu niebieski szlak turystyczny dlatego nietrudno tu trafić.
Foto: własne
Ciekawe miejsce…