Atrakcje nad Jeziorem Czchowskim

Atrakcje nad jeziorem Czchowskim – wszystko dzięki zaporze na Dunajcu

Jezioro Czchowskie (a raczej Zalew Czchowski – jest to bowiem zbiornik sztuczny) znajduje się w województwie małopolskim. Powstało dzięki spiętrzeniu wody na rzece Dunajec. Jego nazwa pochodzi od miejscowości Czchów, gdzie od 1948 roku stoi zapora o wysokości 16 metrów. W 1954 roku  w zaporze zamontowano turbiny służące do wytwarzania prądu, a wiec powstała też elektrownia wodna. Długość tafli wody wynosi około 9 kilometrów, a szerokość około 650 metrów. Jest to jezioro płytkie, o przeciętnej głębokości 5 metrów. Zbiornik zajmuje powierzchnię ponad 360 hektarów. Zalew pełni  funkcję przeciwpowodziową , energetyczną, rekreacyjną oraz zaopatruje w wodę okolice.  Służy również do wyrównywania odpływów wody z pobliskiego Jeziora Rożnowskiego, przy którym także znajduje się elektrownia wodna. Atrakcje nad jeziorem Czchowskim są bardzo różnorodne i ciekawe.

Wokół rozciągają się ładne widoki na wzniesienia Pogórza Rożnowskiego. Są zalesione i niewysokie, łatwo na nie wejść by podziwiać panoramę okolicy.

Nad akwenem można znaleźć plaże i kąpieliska. Najbardziej znane prywatne kąpielisko Chorwacja znajduje się w Jurkowie. Jest tu pięknie z wieloma atrakcjami – park linowy, baseny, gastronomia, wypożyczalnia sprzętu plac zabaw, ale płatne (ceny z sezonu 2019, dorośli 10 zł, dzieci starsze 7 złotych, dzieci małe – do 5 lat wchodzą za darmo). Na miejscu można wynająć miejsca noclegowe. Są też inne plaże między innymi na terenie Czchowa.

Co jeszcze w okolicy – czyli inne atrakcje Pogórza Rożnowskiego

Do najciekawszych obiektów turystycznych w pobliżu Jeziora Czchowskiego należą zamek Tropsztyn w Wytrzyszczce, a w Tropiu Sanktuarium św. Świerada i Benedykta. Dla wielu atrakcją może też być przeprawa pływającym między tymi miejscami niewielkim promem przewożącym ludzi pieszych i samochody. Bowiem wspomniane wyżej Tropie i Wytrzyszczka znajdują się po dwóch stronach jeziora.

Warto też zobaczyć niewielkie ale urokliwe miasteczko Czchów z ładnym rynkiem, zabytkową architekturą, zamkiem (a dokładniej zrekonstruowaną basztą) i średniowiecznym kościołem p.w. Narodzenia N.M.P. Z Czchowa można też wybrać się na spływ łodziami do Zakliczyna – atrakcja trwa około 2 i pół godziny.

 

Foto: własne

5 thoughts on “Atrakcje nad Jeziorem Czchowskim

Dodaj komentarz