gwiazda-polnocy

gwiazda-polnocy

Gwiazda Północy i kościół w Jastrzębiej Górze warto zobaczyć

W Jastrzębiej Górze największą atrakcją jest morze i plaża. Nie ma wprawdzie w tej miejscowości znanych i cenionych zabytków, ale pomnik Gwiazda Północy i kościół w Jastrzębiej Górze przyciągają uwagę. Dlatego więc poświęcamy im osobno kilka zdań.

Gwiazda Północy – o co tu chodzi?

Przez wiele lat na lekcjach geografii uczyliśmy się, że najbardziej na północ wysuniętym kawałkiem Polski jest Przylądek Rozewie. Tymczasem przeprowadzone w 2003 roku pomiary Urzędu Morskiego w Gdyni wykazały, że to nieprawda. Miejsce znajduje się w Jastrzębiej Górze, która o 2 metry (słownie dwa metry) jest bliżej bieguna.

Dla uczczenia tego faktu mieszkańcy miejscowości ustawili pomnik – obelisk. Samo upamiętnione miejsce znajduje się na plaży, natomiast „Gwiazda Północy” stoi przy deptaku na klifie dokładnie nad owa plażą.

Kościół św. Ignacego Loyoli

W kościele w Jastrzębiej Górze posługują ojcowie jezuici. Przez długi czas (od 1924r.) w sezonie letnim odprawiali oni nabożeństwa w niewielkiej kaplicy przy ulicy Kaszubskiej. Parafia została erygowana w roku 1971. Jednakże wspomniana wcześniej kaplica była zbyt mała by pomieścić wiernych. Dlatego też rozpoczęły się starania o budowę nowej świątyni.

Niestety w czasach PRL – u nie było łatwo otrzymać na ten cel stosowne pozwolenia, a zgoda władz pojawiła się dopiero w roku 1984.

Kościół jest dziełem architekta Janusza Kowalskiego z Sopotu i konstruktora Zygmunta Sikorskiego z Gdyni. Konsekracja odbyła się dopiero w lipcu 2001, ale już od 1985 odbywały się tu Msze Święte.

Patronem Świątyni został założyciel jezuitów – święty Ignacy Loyola, którego wizerunek umieszczono w centralnym miejscu nad głównym ołtarzem. Ten dziewiętnastowieczny obraz został sprowadzony do Jastrzębiej Góry z Bydgoszczy, a jego twórcą był Maksymilian Antoni Pietrowski.

Kościół jest dwupoziomowy. Zimą nabożeństwa odbywają się głównie w części dolnej, która pomieści około 700 osób, a latem, gdy nad morze przyjeżdżają wczasowicze do dyspozycji wiernych jest kościół górny z 2000 miejsc siedzących.

W okresie letnim odbywają się tu koncerty organowe.

Foto: własne

5 thoughts on “Gwiazda Północy i kościół w Jastrzębiej Górze

Dodaj komentarz