jaskinie-punkevni9

jaskinie-punkevni9

Jaskinie Punkevni i Przepaść Macochy – Morawski Kras

Jaskinie punkevni i Przepaść Macochy należą do atrakcji Morawskiego Krasu w Czechach.

Rejs łodzią przez podziemne katedry – czyli Jaskinie Punkevni

Na obszarze Morawskiego Krasu jest kilka jaskiń które turyści mogą zwiedzać. Ja byłam tylko w jednej z nich, ale (podobno) tej najpiękniejszej. W tytule jest liczba mnoga bowiem niektóre źródła też piszą na ten temat w liczbie mnogiej.

Po jaskini oprowadza przewodnik. Trasa dzieli się na na dwie części. Najpierw idziemy na nogach poprzez wielkie jaskiniowe komnaty. Mają one bardzo ciekawe nazwy – Przednia Katedra, Średnia Katedra i Tylna Katedra. W każdej z nich zobaczycie tysiące skalnych sopli – stalaktyty (te, które zwisają z góry), stalagmity (rosną od dołu) i stalagnaty (łączą górę i dół). Niektóre są cienkie jak makaron inne grube tak, że dorosły człowiek nie objąłby ich ramionami. Przy odrobinie wyobraźni  zobaczycie w tych soplach zająca, anioła, bajkowe postacie i sporo innych kształtów.

W połowie trasy na chwilę wyjdziecie na zewnątrz dokładnie na dnie innej atrakcji – wielkiej Przepaści Macochy. A później robi się jeszcze ciekawiej bo dalszą część popłyniecie wśród skał łodziami po podziemnych jeziorach, które powstały dzięki rzece Punkvi. Tu też komnaty są katedrami, a jedna z nich – najpiękniejsza ma tytuł Bajkowej Katedry. Pierwszym człowiekiem który wszedł do tej jaskini był w 1723 roku grotołaz Lazar Schopper. Natomiast dla turystów pierwsza (sucha) część jaskini została udostępniona w roku 1910, a od 1933 istnieją spływy łodziami.

Że względu na wielkie zainteresowanie atrakcją w sezonie wakacyjnym postarajcie się o wcześniejszą rezerwację biletów. Dokładniejsze informacje w tej sprawie znajdziecie na czeskiej stronie firmowej.

Przepaść Macochy

Jest to najgłębsza i najsłynniejsza przepaść nie tylko w Morawskim Krasie ale na całym terytorium Europy Środkowej. Jest głęboka na niemal 140 metrów, czyli prawie połowa paryskiej Wieży Eiffla. Na górze jej otwór ma długość 174 metry, a szerokość 76 metrów.

Dla podziwiania tego pięknego i groźnego miejsca znajdziecie dwa mostki widokowe – górny na samym wierzchu przepaści i dolny około 50 metrów niżej.

Przepaść powstała poprzez zawalenie się stropu jednej z tutejszych jaskiń, dlatego jej dno pokryte jest skalnym rumowiskiem. Na dnie znajdują się dwa niewielkie jeziorka. Jedno dobrze widoczne – większe ma głębokość 13 metrów, drugie mniejsze bardziej ukryte sięga głębokości 30 metrów. Pomiędzy nimi płynie rzeczka Punkva. Na dnie tej przepaści znajdziecie się podczas zwiedzania Jaskiń Punkevni.

Z nazwą miejsca związana jest legenda. Pewna zła kobieta chciała w tym miejscu zrzucić ze skały małego chłopczyka – pasierba, aby majątek po jego ojcu dostał się w ręce jej syna. Dziecko cudem ocalało, wróciło do domu i wszystko opowiedziało rodzinie. Zła macocha bała się kary za swój czyn i popełniła w tym miejscu samobójstwo.

foto: własne

4 thoughts on “Jaskinie Punkevni i Przepaść Macochy- Czechy

Dodaj komentarz