Ogród i sanktuarium w Bujakowie

Ogród i sanktuarium w Bujakowie

Ogród i sanktuarium w Bujakowie – pomysł na rodzinną wycieczkę

Ogród i sanktuarium w Bujakowie mogą być propozycją na przykład na niedzielny popołudniowy spacer dla wszystkich, którzy będą w okolicy. Przy okazji można „zaliczyć” też znajdujący się całkiem niedaleko Śląski Ogród Botaniczny. Albo drewniane kościoły – jeden w Paniowach, a drugi w Borowej Wsi. Jeśli kogoś interesują zamki to kilka kilometrów stąd jest takie ciekawe miejsce w Chudowie. Także w Chudowie znajdziecie małą wystawę regionalną czyli „Izbę łod starki„. Sam Bujaków jest wsią włączoną administracyjnie do Mikołowa.

Ogród parafialny w Bujakowie

Ogród jest niewielki jednohektarowy, ale naprawdę ciekawy. Oficjalnie funkcjonuje jako parafialny, jednak często zdarza się tu spotkać gości z różnych stron Górnego Śląska, a może i z dalszych regionów. Jego założycielem był w 1976 roku ówczesny proboszcz – ksiądz Jerzy Kempa.

Oprócz ładnie dobranych drzew, krzewów i kwiatów jest sadzawka z nenufarami. Do tego mnóstwo małych kapliczek, a w nich figurki przeróżnych świętych. Prócz tego ciekawych kształtów ule i sporo innych ozdóbek.

Sanktuarium Matki Bożej – opiekunki środowiska naturalnego

Dosłownie obok ogrodu stoi kościół. Nosi imię świętego Mikołaja, chociaż bardziej jest znany jako Sanktuarium Matki Bożej – opiekunki środowiska naturalnego. Albo też krócej Matki Bożej Bujakowskiej. Świątynia powstała w roku 1500. Na zewnątrz ani ładny ani brzydki – podobny do wielu innych mało znanych kościołów na wsiach.

Ołtarz  jest nowy z roku 1996. Na jego szczycie zobaczycie pelikana, który był kiedyś częścią innego ołtarza – dziewiętnastowiecznego. Natomiast w centralnym miejscu stoi figura Maryjna, zasuwana ruchomym obrazem z wizerunkiem świętego Mikołaja, czyli tutejszego patrona.

Do cennych elementów wyposażenia należy zabytkowa pięćsetletnia chrzcielnica. Ściany ozdobione są  techniką sgraffito, złoceniami i malowidłami. Na tych malowidłach zobaczycie ofiarę Abla, ofiarę Abrahama i ofiarę Jezusa na krzyżu. Są też dwie kaplice – Miłosierdzia Bożego i świętego Józefa. Ładne są też witraże z wizerunkami świętych.

Wiernych na nabożeństwa zapraszają powieszone w wieży aż cztery dzwony o imionach „Maryja”, „Mikołaj”, „Barbara” i „Konstanty”.

Foto: własne

 

Dodaj komentarz