Cieszyn i Czeski Cieszyn

Cieszyn i Czeski Cieszyn

Cieszyn i Czeski Cieszyn – jedno miasto w dwóch państwach

Cieszyn i Czeski Cieszyn to tak naprawdę jedno miasto, które obecnie należy do dwóch pastw – Polski i Czech. Granica przebiega wzdłuż rzeki Olza. Po naszej stronie jest prawy, a po czeskiej lewy jej brzeg. Obecnie poprzez most można swobodnie przechodzić. Jednakże kilkadziesiąt lat temu w czasach komunistycznych właśnie na moście (a raczej na dwóch mostach) stały strażnice celne, do których ustawiały się długie kolejki. Na odprawę niejednokrotnie trzeba było czekać kilka godzin.

Miasto znajduje się w południowej części województwa śląskiego. Region ten nazywany też bywa Śląskiem Cieszyńskim. Należą do niego także między innymi słynne miejscowości Podbeskidzia takie jak Ustroń, Wisła i Istebna. Prawa miejskie sięgają roku 1217. Natomiast już znacznie wcześniej bo w dziewiątym stuleciu istniał tu gród plemienia Gołęszyców. Znaczenie Cieszyna mocno wzrosło w końcu XIII wieku kiedy stał się stolicą Księstwa Cieszyńskiego.

Przez długi czas w okolicy panowali władcy piastowscy, ale od siedemnastego wieku tereny te dostały się pod rządy Habsburgów. Do Polski powróciły po I wojnie światowej.

Atrakcje turystyczne Cieszyna

Cieszyn jest średniej wielkości miastem powiatowym. Działają tu różne zakłady pracy, uczelnie i urzędy. Najciekawsze zabytki i atrakcje miasta są po stronie polskiej. Koniecznie trzeba się przejść na spacer na Wzgórze Zamkowe. Wprawdzie zamku już tam nie ma, ale ostała się na przykład wieża, pałac Habsburgów i romańska rotunda znana z dwudziestozłotowego banknotu. Pięknie i daleko rozciąga się też stamtąd widok na Olzę i to co jest poza nią. W mieście warte wspomnienia są kościoły (między innymi św. Marii Magdaleny, św. Trójcy, św. Jerzego).

Idźcie na Rynek i to zarówno u nas jak też w Czechach. W obydwu częściach miasta znajdziecie też muzea poświęcone Śląskowi Cieszyńskiemu. My wybraliśmy Muzeum Ziemi Cieszyńskiej u sąsiadów.

Studnia Trzech Braci i legenda o początkach Cieszyna

Jednym z ciekawszych miejsc, które będąc w Cieszynie musicie zobaczyć jest Studnia Trzech Braci. Według podania spotkali się w tym miejscu po długiej wędrówce trzej bracia Bolko, Leszko i Czeszko synowie legendarnego króla Leszka III. A ponieważ ich radość ze spotkania była wielka i mocno się cieszyli stąd wzięła się nazwa Cieszyn. Czy ma to coś wspólnego z rzeczywistą historią nie wiadomo. Bowiem w źródłach nazwa „Tescin” pojawiła się dopiero w roki 1155. Od Studni macie bardzo blisko do Wenecji Cieszyńskiej – urokliwej, romantycznej uliczki wartej spaceru.

Foto: własne

Dodaj komentarz