Atrakcje turystyczne w Istebnej

Istebna. Beskidy, Beskidzka Trójwieś, Beskid Śląski

Jakie atrakcje turystyczne w Istebnej warto „zaliczyć”?

Atrakcje turystyczne w Istebnej są ciekawe i zróżnicowane. Polecam więc katolicki osiemnastowieczny kościół Dobrego Pasterza w centrum wsi, drewniany kościół Podwyższenia Krzyża Świętego na Kubalonce, kościół Matki Boskiej Fatimskiej na Stecówce, kościół ewangelicki. Są także muzea: muzeum Jana Wałacha z kolekcją grafik, rysunków i rzeźb oraz muzeum Konarzewskich na Andziołówce. Konarzewscy byli autorami wystroju miejscowego kościoła. Izba pamięci Jerzego Kukuczki pozwala przybliżyć postać jednego z naszych najsłynniejszych himalaistów. Jest także najsłynniejsza w okolicy izba regionalna w kurnej chacie Kawuloków.  Znajdziecie w niej między innymi zbiór ludowych instrumentów muzycznych. Miejscowość podobnie jak wiele innych w okolicy często odwiedzają  turyści, którzy  przyjeżdżają w góry na weekendowe wypady. Na terenie wsi można bez problemu znaleźć niedrogie (w porównaniu z Ustroniem i Wisłą) noclegi. Blisko też jest stąd do granicy zarówno z Czechami jak i Słowacją.

Krótka historia i teraźniejszość Istebnej

Wieś leży w Beskidzie Śląskim nad rzeką Olzą. Region ten nazywa się inaczej Śląskiem Cieszyńskim. Razem z sąsiadującymi Koniakowem i Jaworzynką tworzy tak zwaną Beskidzką Trójwieś. Krajobrazy są piękne – górzyste i zalesione. Przez wioskę przepływa rzeka Olza.

Podobnie jak wiele innych podbeskidzkich miejscowości Istebna jest bardzo rozległa. Spacer z jednego końca wsi do drugiego może trwać nawet kilka godzin. Jeśli nie mamy samochodu warto zapoznać się z rozkładem jazdy tutejszych autobusów. Istebna rozciąga się na terenie prawie 5000 hektarów, przy liczbie ludności również około 5000. Na tę dużą powierzchnię składa się mnóstwo połączonych ze sobą osad i przysiółków, z których bardziej znane to Andziołówka, Beskid, Kubalonka, Stecówka i ponad 50 innych. Najstarsze są Jasnowice odnotowane w dokumentach już w szesnastym wieku. Pierwsze wzmianki o nazwie Istebna pojawiały się w wieku siedemnastym. Po okresie zaborów i rozpadzie monarchii austro – węgierskiej, a także po wojnie z Czechosłowacją (o tereny Śląska Cieszyńskiego) Istebna została włączona do Polski w 1919 roku.

Szlaki turystyczne przez Istebną

Przez Istebną przechodzą szlaki turystyczne:

zielony – z Kiczor przez Istebną Bucznik, Istebną Zaolzie, Pietraszonkę na Baranią Górę

żółty – z Wisły Głębce przez Kubalonkę, Istebną Zaolzie do Koniakowa

Foto: własne

4 thoughts on “Atrakcje turystyczne w Istebnej

Dodaj komentarz