Katedra polskokatolicka we Wrocławiu
Katedra polskokatolicka we Wrocławiu – jedna z trzech w mieście
Katedra polskokatolicka we Wrocławiu nosi imię świętej Marii Magdaleny. Jest jedną z kilku kościołów biskupich tego miasta. Oprócz niej są także greckokatolicka św. Wincentego i św. Jakuba, rzymskokatolicka św. Jana Chrzciciela. Może jest jeszcze jakaś inna. Dlatego jeśli kiedyś w stolicy Dolnego Śląska poprosicie ludzi na ulicy o wskazanie drogi do katedry nie zdziwcie się jak usłyszycie pytanie „a do której?”.
Kościół polskokatolicki – ani katolicki ani polski
Kościół polskokatolicki sięga ideałami do czasów Pierwszej Rzeczpospolitej. Dokładniej wieków piętnastego i szesnastego. Jednakże powstał dopiero w wieku XIX i to nie w Polsce, ale wśród Polonii w Stanach Zjednoczonych. Nie ma też wiele wspólnego z katolicyzmem, a to dlatego, że nie uznaje władzy papieża. Jego kapłani mogą wstępować w związki małżeńskie albo dobrowolnie przyjąć celibat. Natomiast pod względem doktrynalnym wierzenia są do rzymskokatolickich bardzo podobne – uznają wszystkie 7 sakramentów, wiarę w Trójcę Świętą, także kult świętych z Matką Bożą na czele. Należy do większej grupy tak zwanych kościołów starokatolickich wraz z wiernymi z innych krajów między innymi Niemiec i Francji. Na terenie Polski liczy około 20 tysięcy wyznawców.
Katedra św. Marii Magdaleny – krótka historia i architektura
Spośród wszystkich trzech wspomnianych wyżej katedr miasta ta stoi najbliżej Rynku. Dokładniej przy ulicy Szewskiej. Jeśli jesteście w pobliżu rzuca się w oczy duża, masywna, gotycka budowla. Bez wątpienia jedna z najważniejszych w mieście.
W przeszłości stało w tym miejscu kilka innych kościołów, po których już nie ma śladu. Ten obecny – dużą bazylikę bez transeptu budowano w latach 1342 – 1362. Obydwie czworoboczne 72 – metrowe wieże zostały ukończone kilkadziesiąt lat później. Pod koniec czternastego stulecia pojawiły się tu dzwony. Jeden z nich nazywany „Dzwonem Grzesznika” był największym na Śląsku. Miał 180 centymetrów wysokości, a długość obwodu 6 metrów, ważył blisko 6 ton.
Katedra polskokatolicka we Wrocławiu ma wnętrze surowe, typowo gotyckie, bez nadmiaru zdobień. Cenne są szesnastowieczne rzeźby i ambona. Sklepienie w nawach jest krzyżowo – żebrowe, a w prezbiterium gwiaździste. Świątynia ma 62 metrów długości i 32 metry szerokości. Nawa główna ma wysokość niespełna 30, boczne nieco powyżej 9 metrów. Wokół wnętrza znajdują się liczne kaplice. Natomiast bardzo charakterystycznym elementem architektonicznym na zewnątrz budynku jest tak zwany most czarownic łączący obie wieże na wysokości 45 metrów. Jak ktoś nie ma lęku wysokości może na niego wejść, żeby podziwiać panoramę miasta.
Nie omijały świątyni uszkodzenia na skutek pożarów i działań wojennych. Najpoważniejsze z nich zdarzyły się w roku 1887 (od fajerwerków w urodziny cesarza), a także w maju 1945 roku. Budowla została zrekonstruowana, ale do dziś wieże nie odzyskały hełmów, które zobaczymy na starych fotografiach. Zniszczony też został wspomniany wyżej „Dzwon Grzesznika”.
W latach 1523 – 1947 świątynia pełniła rolę kościoła protestanckiego, a w roku 1947 przeszła na własność starokatolików.
Foto: własne