Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego – oaza zieleni w mieście

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego jest jednym z wielu miejsc zielonych miasta. Znajdziecie go bardzo blisko katedry. Zahacza bowiem o Ostrów Tumski. Natomiast do początku XIX stulecia stały w tym miejscu także fortyfikacje zniszczone przez wojska Napoleona w 1807 roku. Od Rynku dojdziecie tu spacerem w około pół godziny. Ogród początkowo zajmował obszar 5 hektarów, a obecnie blisko 7 i pół. Jego początki sięgają  lat 1811 – 1814. Założyli go uniwersyteccy profesorowie H. F.Link i F. Heyde.

Co my tu mamy?

Spośród ogrodów botanicznych w Polsce starszy jest tylko w Krakowie. Przed oczami gości prezentuje się około 12 tysięcy okazów różnych roślin, w tym wiele egzotycznych. Teren podzielony jest wyraźnie na kilka części, a każda z nich pokazuje nam innego rodzaju rośliny. Miłośników drzew zapewne zainteresuje arboretum między innymi z cypryśnikami, sekwojami, cedrami. Aż 29 okazów uznanych zostało jako pomniki przyrody, wśród nich są dęby, cisy, buki i platany.

W dziale roślin ozdobnych warto zwrócić uwagę na piwonie, liliowce, kosaćce. Jest aż 30 odmian hiacyntów i 80 odmian narcyzów. W alpinarium zmieściło się 1500 gatunków i odmian roślin skalnych. Na uwagę zasługują też działy prezentujące roślinną systematykę i pnącza. Niektóre gatunki, zwłaszcza ciepłolubne jak kaktusy czy palmy ale też i storczyki prezentowane są w kilku dużych szklarniach. Warta wspomnienia jest największa w Polsce i czwarta w Europie kolekcja bluszczy.

Okazy wodne i błotne zobaczycie na oczkach, sztucznym basenie oraz stawie, którym jest pozostałość po dawnej odnodze Odry. Są tu między innymi tataraki, pałki i ponad 80 gatunków grzybieni. W 29 dużych akwariach  eksponuje się nie tylko rybki, ale przede wszystkim rośliny podwodne, zwłaszcza tropikalne.

Koniecznie trzeba też napisać o wystawie nazwanej „Panorama natury”, dzięki której poznacie historię ewolucji. Łączy ona w sobie elementy wiedzy geologicznej, paleobotanicznej i paleozoologicznej.

Dopełnieniem krajobrazu są pomniki, fontanny oraz słynne we Wrocławiu krasnoludki.

Ogród jest czynny codziennie od kwietnia do października. Na miejscu znajdziecie punkt gastronomiczny. Niestety gorzej z parkingami, które są płatne i prawie zawsze zatłoczone, dlatego lepiej przyjechać komunikacją miejską.

Foto: własne

Dodaj komentarz