katedry

katedry

Archikatedra w Katowicach – trochę historii

Archikatedra w Katowicach (do roku 1992 katedra) nosi imię Chrystusa Króla. Jest to jeden z największych kościołów w Polsce. Powstawała od 1927 roku, nie bez przeszkód.

Kiedy zaistniała diecezja katowicka w 1925 roku zapadła decyzja o wzniesieniu świątyni, która od samego początku powstania miała pełnić rolę najważniejszej w całej polskiej części Górnego Śląska. Inicjatorem dzieła był biskup Arkadiusz Lisiecki, a autorami projektu Zygmunt Gawlik i Franciszek Mączyński. Nad budową czuwał ksiądz prałat Emil Szramek.

Kamień węgielny wmurowano w roku 1932, a jeszcze przed II wojną światową było gotowe prezbiterium i część murów. W czasie wojny prace zostały wstrzymane, a okupanci nie wydali zezwolenia nawet na zabezpieczenie tego, co już powstało. W latach PRL – u katowiccy biskupi byli wygnani z diecezji, mimo to budowa była kontynuowana. Zarządzał tym wyznaczony przez komunistów ksiądz Jan Piskorz. Niestety zmieniono plan architektoniczny. Zwłaszcza aż o 38 metrów jest niższa charakterystyczna dla tej świątyni kopuła. Konsekracja odbyła się w 1955 roku, a dokonał jej biskup z Częstochowy – Zdzisław Goliński.

Warto wiedzieć, że od 1957 roku katedra jest też kościołem parafialnym, a pierwszym proboszczem ustanowiono księdza prałata Rudolfa Adamczyka.

Architektura i wnętrze

Architektura i wnętrze kościoła są bardzo nowoczesne. Początkowo tworzyli je przez Mieczysława Króla i Jerzy Kwiatkowski. Do wejścia prowadzą liczne schody, natomiast ułatwieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych jest zamontowana winda. Kolumny przed wejściem, a także kopuła przywodzą nieco na myśl podobieństwo do bazyliki św. Piotra w Rzymie. Świątynia jest olbrzymich rozmiarów – wysoka na 64 metry przy długości 101 metrów i szerokości 50 metrów. Więc naprawdę robi wrażenie.

Wewnątrz przyciąga uwagę bardzo duże prezbiterium. Wokół głównej nawy znajdują się liczne ołtarze i kaplice boczne. Wśród nich między innymi kaplica Najświętszego Sakramentu, także kaplica  chrzcielna, kaplica świętej Barbary i kaplica Serca Jezusowego. Ciekawa jest oprawa figury Matki Boskiej Fatimskiej w formie drzewa, na którym umieszczone zostały tajemnice różańcowe. Ładne witraże są dziełem Stanisława Pękalskiego. W świątyni są dwa komplety organów – jedne na chórze, natomiast drugie w prezbiterium.

Katedra stoi w Katowicach w kwadracie ulic Jordana, Powstańców, Wita Stwosza i Plebiscytową. Pod kościołem głównym znajduje się krypta, a w niej groby katowickich biskupów oraz kościół akademicki, w którym też w każdą niedzielę odbywają się nabożeństwa. Także pod kościołem (ale z innej strony) jest wejście do nowego muzeum – panteonu słynnych Ślązaków.

W 1983 roku był tu papież – święty Jan Paweł II.

Foto: własne i B.G.

4 thoughts on “Archikatedra w Katowicach

Dodaj komentarz