Atrakcje nad Jeziorem Necko

Atrakcje nad Jeziorem Necko

Jakie są atrakcje nad Jeziorem Necko?

Rynnowe, polodowcowe jezioro jest położone najbliżej centrum Augustowa (spośród sześciu innych otaczających to miasto). Dlatego atrakcje nad Jeziorem Necko są ciekawe i różnorodne. Wzdłuż rzeki Netta prowadzi do niego deptak spacerowy. Usytuowana jest też na jego brzegu miejska plaża z wybudowanym molo. W pobliżu znajdują się hotele, ośrodki wypoczynkowe, amfiteatr. Nad Neckiem  znajdują się również inne plaże, niektóre dzikie, inne dozorowane przez ratowników. Na wodzie można zobaczyć statki, żaglówki, motorówki i wszelki inny sprzęt pływający, zdarzają się też organizowane zawody sportów motorowodnych.

Gdzie leży Jezioro Necko?

Wbrew często powszechnej opinii Necko podobnie jak Augustów nie leży na Mazurach, ale tak zwanej Suwalszczyźnie – czyli najdalej na północny wschód wysuniętej części naszego kraju. Suwalszczyzna z kolei znajduje się w województwie podlaskim. Jeziora Suwalszczyzny należą do Pojezierza Litewskiego.

Necko sąsiaduje z jeziorami Rospuda Augustowska i Białe. Natomiast wokół znajduje się Obszar Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”. Jezioro jest długie na około 5 i pół kilometra, a szerokość niecały 1 kilometr.

Życie w jeziorze

Woda ma drugą klasę czystości. Żyją w niej liczne gatunki ryb, wśród nich szczupaki, okonie, sielawy, sieje, węgorze i wiele innych. Spośród ptaków najczęściej  widać pływające łabędzie i kaczki krzyżówki, chociaż zdarzają się też przedstawiciele innych gatunków.

Powierzchnia akwenu wynosi 400 hektarów, a długość linii brzegowej 13 kilometrów, z czego ponad 70 procent zajmuje otaczający jezioro las – wspomniana wyżej Puszcza Augustowska. Głębokość wody sięga do 25 metrów.

Atrakcje nad jeziorem Necko – wyciąg nart wodnych

Jedną z ciekawszych propozycji aktywnego spędzenia wolnego czasu nad Neckiem w Augustowie jest wyciąg nart wodnych. Powstał w 1999 roku, jako pierwsze tego typu urządzenie w Polsce (obecnie już takich jest więcej). Za kilka złotych każdy może spróbować swoich sił (o brak odpowiedniego sprzętu nie trzeba się martwić, na miejscu można wypożyczyć). Wbrew pozorom jazda na takim czymś nie należy do łatwych, wielu poległo przed dopłynięciem do półmetka. Długość trasy wynosi 740 (według innych danych 680) metrów, a prędkość do 50 km na godzinę.
Foto & wideo: własne

3 thoughts on “Atrakcje nad Jeziorem Necko

Dodaj komentarz