Rymanów - Zdrój

Rymanów - Zdrój

Rymanów – Zdrój i Iwonicz Zdrój – popularne uzdrowiska Beskidu Niskiego

Rymanów – Zdrój i Iwonicz – Zdrój są popularnymi miejscowościami uzdrowiskowymi w Beskidzie Niskim. Przedstawiamy je razem ponieważ łączy je wiele podobieństw. Także to, że znajdują się niedaleko siebie nawzajem (niespełna 15 kilometrów) i bez problemu zaliczycie je podczas tej samej wycieczki, nawet jednego popołudnia. Na mapie szukajcie w województwie podkarpackim. Natomiast w latach 1975 – 98 miastem wojewódzkim okolicy było Krosno.

Rymanów – Zdrój

Wieś Rymanów – Zdrój znajduje się w sąsiedztwie miasta Rymanów. I chociaż mają prawie taka samą nazwę są to dwie odrębne miejscowości. Stałych mieszkańców liczy około 1400, a razem ze wspomnianym miastem Rymanowem około 4000. Płynie tędy niewielka rzeczka Tabor.

Założycielami Rymanowa – Zdroju byli pod koniec dziewiętnastego wieku Anna i Stanisław Potoccy. Co ciekawe źródło leczniczej wody odkryło podczas spaceru jedno z ich dzieci – Józef. Znajomy tutejszy chemik Tytus Sławik stwierdził obecność w tej wodzie silne stężenie jodu i żelaza. Wyniki te potwierdził w roku 1877 także chemik wiedeński – profesor Wesselshy.

W ciągu kolejnych lat miejscowość się rozwijała. Rosły coraz to nowe wille, pensjonaty, ale także alejki spacerowe, dom zdrojowy i wszelka infrastruktura, jaka kojarzy się z takimi miejscami. Warto też wiedzieć, że od roku 1855 uzdrowisko specjalizowało się w leczeniu dzieci.

Znaczne zniszczenia w Rymanowie – Zdroju miały miejsce w czasie I wojny światowej na skutek działań żołnierzy rosyjskich. W dwudziestoleciu międzywojennym sporo trzeba było odbudowywać. Oddano wtedy do użytku między innymi nowy zakład przyrodoleczniczy. Rocznie przybywało tu około 5 tysięcy kuracjuszy.

Niestety następna wojna znów przyczyniła się do zrujnowania miejscowości. I znów wiele trzeba było naprawiać.

Wśród słynnych gości Rymanowa – Zdroju znaleźli się Stanisław Wyspiański, Kazimierz Przerwa – Tetmajer, Kornel Makuszyński, Adolf Dymsza i wielu innych.

Co warto zobaczyć w Rymanowie?

Warto się wybrać na okoliczne niewielkie wzniesienia. Najwyższy z nich – Dział składa się z dwóch szczytów na wysokościach 673 m.n.p.m. i 668 m.n.p.m. W pijalniach zdrojowych możecie spróbować aż kilkunastu różnych wód. Ładnie prezentują się liczne uzdrowiskowe wille i sanatoria, a także deptak spacerowy w parku.

Piesze szlaki z Rymanowa – Zdroju

czerwony – do Iwonicza – Główny Szlak Beskidzki (około 2 i pół godziny)

żółty – do Iwonicza – Zdroju przez Klimkówkę (około 2 i pół godziny)

zielony – do Iwonicza – Zdroju przez Przymiarki (również około 2 i pół godziny)

Prócz tego znakowane ścieżki spacerowe, rowerowe, przyrodnicze.

Iwonicz – Zdrój

Iwonicz – Zdrój jest trochę większy. Od roku 1973 ma prawa miejskie z liczbą mieszkańców blisko 1800. Oczywiście ze względu na przybywających kuracjuszy i turystów ludzi jest tu zawsze więcej. Jest to jednocześnie jedna z najstarszych w naszym kraju miejscowości uzdrowiskowych. Jego właściwości lecznicze były znane już w roku 1578, a tutejsze wody mineralne odkryto jeszcze ponad 150 lat wcześniej. Nazwa miasta pochodzi kultu od świętego Iwona – patrona także tutejszego kościoła parafialnego.

Pierwsze typowo uzdrowiskowe budynki i urządzenia zaczęły pojawiać się po roku 1793, kiedy właścicielem byli Teofil Załuski, a później jego syn Karol. W rękach rodziny Iwonicz – Zdrój był aż do roku 1945. Przybywał tu między innymi poeta Władysław Bełza, a także Józef Piłsudski.

Zabytki i atrakcje Iwonicza

Jest tu wiele ładnych dziewiętnastowiecznych willi i pensjonatów wzorowanych na uzdrowiskowym budownictwie w Szwajcarii. Wśród nich między innymi Stary Pałac, Dom Zdrojowy, łazienki borowinowe, łazienki mineralne,  Podobnie jak w Rymanowie jest mnóstwo różnego rodzaju mineralnych wód dostępnych w pijalni i pięknie utrzymane deptaki spacerowe.

Ciekawy jest neogotycki drewniany kościółek świętego Iwona.

Dodaj komentarz