Archikatedra w Lublinie

Archikatedra w Lublinie

Archikatedra w Lublinie stoi na Starym Mieście. Nosi imiona świętego Jana Chrzciciela i świętego Jana Ewangelisty. To jest na pewno jeden z najpiękniejszych zabytków województwa lubelskiego, warty zobaczenia.

Archikatedra w Lublinie – dawny kościół jezuicki

Zabytek, który tu opisujemy czyli archikatedra w Lublinie jest przykładem barokowego kościoła, choć nie do końca. Bowiem kiedy ją budowano, a więc na przełomie wieków XV i XVI kończyła się epoka renesansu, a zaczynał barok. Częściowo więc ta świątynia łączy w sobie elementy obu tych stylów architektonicznych, chociaż ewidentnie baroku jest tu dużo więcej. Mamy też klasycystyczną fasadę, o której więcej napiszemy w następnym akapicie.

Początkowo zabytek był świątynią jednonawową z bocznymi ołtarzami. Należał do zakonu jezuitów. W wieku szesnastym sprowadził ich do Lublina Andrzej Tęczyński. Niedługo potem, w roku 1586 rozpoczęła się budowa kościoła zaprojektowanego przez Jana Marię Bernardoniego i Jozefa Bricca. Fundatorem całości został Bernard Maciejowski.

Wraz z przybyciem zakonników i klasztoru na miejscu powstało również kolegium i kompleks budynków szkolnych (jezuici słynęli niegdyś z działalności oświatowej).

Niestety na skutek pożaru znaczna część budynku uległa zniszczeniu. Odbudowa skończyła się w roku 1752. Pięć lat później pojawiły się piękne iluzjonistyczne freski – dzieło Józefa Meyera – nadwornego malarza króla Augusta III Sasa.

Niestety w 1773 roku nastąpiła kasata zakonu jezuitów. Zarówno szkoła jak też i kościół z powodu braku funduszy popadły w ruinę. Świątynia niedługo później stała się magazynem zboża.

Katedra w dawnym kościele jezuitów

Kiedy powstała diecezja lubelska (1805 rok) dawny kościół jezuicki postanowiono uczynić katedrą. Dwukrotnie podchodzono do przebudowania zabytku. Najpierw – w roku 1821 architekt Antonio Corazzi zaprojektował fasadę z sześcioma kolumnami i portykiem z balkonem. Natomiast kilkadziesiąt lat później w 1878 kolumn zostało cztery, a zamiast balkonu powstał fronton.

Dawna szkoła jezuicka została przejęta przez władze wojewódzkie. Obecnie w budynku tym znajduje się archiwum.

Kolejna odbudowa była wymuszona przez zniszczenia II wojny światowej. Nad odbudową tą czuwał Stefan Wyszyński – ówczesny biskup lubelski. Natomiast podniesienie kościoła do rango archikatedry nastąpiło w roku 1992.

Archikatedra w Lublinie – wystrój wnętrza

Po wejściu do środka katedry w pierwszej kolejności rzucają się w oczy wspomniane wyżej piękne polichromie. Oprócz tego wielką wartość ma ołtarz główny wykonany z drewna czarnej gruszki libańskiej wraz ze złotymi rzeźbami różnych świętych. W siedemnastowiecznym ołtarzu, a także po obu jego stronach zobaczycie również piękne obrazy. Liczne obrazy i rzeźby znajdują się również w bocznych kaplicach i ołtarzach.

Wśród malowanych wizerunków jeden zasługuje na szczególną uwagę. Jest to kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nazywanej tutaj również Matką Bożą Płaczącą. Według przekazów w jej oczach w dniu 3 lipca 1949 roku pojawiły się krwawe łzy.

W kaplicy Najświętszego Sakramentu warto spojrzeć między innymi na cenny Krzyż Trybunalski także uważany za cudowny. Sporo ludzi odwiedzających katedrę przyklęka tutaj na gorliwą modlitwę.

Ciekawostką świątyni jest tak zwana Zakrystia Akustyczna czyli pomieszczenie, w którym nawet oddalone od siebie osoby wypowiadające cokolwiek szeptem są dokładnie słyszane na przeciwległym rogu owego pokoju.

Do najcenniejszych elementów wyposażenia kościoła należy również czternastowieczna chrzcielnica sprowadzona tutaj z kościoła świętego Michała rozebranego w dziewiętnasty wieku.

Wieża Trynitarska

W pobliżu katedry wznosi się Wieża Trynitarska. Obecnie możecie w niej zwiedzić Muzeum Archidiecezjalne. W przeszłości była ona jednym z elementów zabudowań kolegium jezuickiego, a także furtą klasztorną.

Co warto zobaczyć w pobliżu?

Lublin to bardzo ładne i ciekawe miasto. Koniecznie trzeba wybrać się między innymi do zamku (obecnie Muzeum Narodowego). Spośród kościołów polecamy też świątynię dominikanów.

 

 

 

 

2 thoughts on “Archikatedra w Lublinie

Dodaj komentarz