Zamek w Lublinie - Muzeum Narodowe

Zamek w Lublinie - Muzeum Narodowe

Zamek w Lublinie – jest jednym z najważniejszych zabytków miasta. O ile nie najważniejszym. Będąc w okolicy naprawdę warto go zwiedzić. Na wiele sposobów łączy przeszłość ze współczesnością, a jako Muzeum Narodowe prezentuje dzieła sztuki najwyższych lotów.

Zamek w Lublinie od XII wieku

Zamek w Lublinie sięga historią dwunastego stulecia. Jednakże obecna jego forma zapewne nie przypomina tej sprzed kilku wieków. Nieraz bowiem był przebudowywany i odbudowywany. Pełnił też różne funkcje. Między innymi był rezydencją królewską, więzieniem, a obecnie jest siedzibą Muzeum Narodowego. Prześledzimy pokrótce jego historię.

Początki lubelskiego zamku

Za czasów księcia Kazimierza Sprawiedliwego, a więc w wieku dwunastym powstała w Lublinie kasztelania. Wtedy też na wzgórzu wniesiono gród umocniony drewniano – ziemnym wałem. Niedługo później urosły też po sąsiedzku wieża obronno – mieszkalna czyli tak zwany donżon. Była to pierwsza budowla murowana, która stała się na dobre elementem zamku. Natomiast reszta gotyckich murów została wzniesiona za panowania króla Kazimierza Wielkiego.

Zamek lubelski stał na trasie pomiędzy Krakowem i Wilnem, więc polscy królowie mocno się tą budowlą interesowali już od czasów Jagiellońskich. Między innymi synowie Kazimierza Jagiellończyka wychowywali się tutaj pod okiem Jana Długosza.

Zamek w Lublinie – renesansowa rezydencja królewska

Król Zygmunt Stary zarządził przebudowę obiektu na styl renesansowy. Powstała wówczas nowa brama z wieżą, czworoboczna baszta, kamienica Grodzka, a także ozdobna attyka. W wieku szesnastym miały tu miejsce bardzo ważne wydarzenia. Między innymi w 1569 obradował sejm, który doprowadził do powstania unii lubelskiej. Także w 1569 książę pruski Albert Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny Zygmuntowi II Augustowi.

Niestety następne stulecie, w tym wojna ze Szwedami, Węgrami i Moskalami sprawiły wielkie pożary, zniszczenia i zawalenie się zamku. Pozostały kaplica i donżon. W 1743 starosta Jakub Zamoyski wzniósł nowe budynki kancelarii i archiwum. Natomiast w 1773 w budynku dawnej bramy wjazdowej powstały pomieszczenia mieszkalne.

Zamek w Lublinie – więzienie

Od czasu zaborów aż do roku 1954 Zamek w Lublinie pełnił funkcję więzienia. W latach 1831 – 1915 władze carskie przetrzymywały w nim polskich patriotów walczących o niepodległość. W czasie międzywojennym  odbywali tu karę pospolici przestępcy, a także członkowie ruchu komunistycznego. Lata II wojny światowej to czas kiedy w więzieniu ponownie więziono, a także mordowano w Lublinie Polaków – członków ruchu oporu. 22 lipca 1944 czyli jednego dnia dokonano masowej egzekucji 300 osób.

Niestety koniec II wojny światowej nie oznaczał końca męczeństwa naszych rodaków w tutejszych murach. W latach 1944 – 1954 przetrzymywano w Lublinie więźniów politycznych. Łącznie 35 tysięcy ludzi, z czego na 180 wykonano wyroki śmierci.

Zamek lubelski jako zabytek

Obecnie lubelski zamek jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Polsce. Do najcenniejszych jego elementów należy kaplica Trójcy Świętej. Jej wnętrze pokrywają  bizantyjsko – ruskie malowidła z czasów króla Władysława Jagiełły.

Tutejsza romańska trzykondygnacyjna wieża to jeden z najstarszych obiektów Lubelszczyzny. Grubość jej muru wynosi 3 i pół metra. Spiralnymi schodami, które się w niej znajdują możecie wyjść na punt widokowy.

Muzeum Narodowe w Lublinie

Od roku 1957 we wnętrzach zamku znalazło swoje miejsce Muzeum Narodowe. Wśród bogatych zbiorów zobaczycie eksponaty archeologiczne, numizmatyczne, militarne i etnograficzne. W galerii malarstwa znajdziecie słynny obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”.

Foto & Film własne

3 thoughts on “Zamek w Lublinie – Muzeum Narodowe

Dodaj komentarz