Panteon Górnośląski w Katowicach
Z boku największej w Polsce katedry znajdziecie wejście do bardzo ciekawego miejsca, które naprawdę warto zwiedzić. Panteon Górnośląski w Katowicach to instytucja kulturalna, której celem jest upamiętnienie historii Górnego Śląska, zwłaszcza jego najbardziej zasłużonych mieszkańców.
Kiedy i jak powstał Panteon Górnośląski w Katowicach?
Inicjatywa stworzenia takiej placówki na mapie Katowic pojawiła się w roku 2013, a pomysłodawcą był ówczesny arcybiskup Wiktor Skworc. Pierwsze prace przygotowawcze rozpoczęły się w roku 2018, a oficjalne podpisanie umowy nastąpiło w 2020. W opracowaniu dokumentu oprócz arcybiskupa wzięli udział także także profesor Piotr Gliński – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marcin Krupa prezydent miasta Katowice i przedstawiciele województwa śląskiego – Jakub Chełstowski i Wojciech Kałuża. Natomiast archidiecezja katowicka na potrzeby Panteonu udostępniła część podziemi Katedry Chrystusa Króla.
Panteon Górnośląski w Katowicach – wystawa
Najbardziej widoczną częścią działalności jest multimedialna wystawa upamiętniająca osoby bardzo zasłużone dla Górnego Śląska. Są wśród nich politycy, sportowcy, ludzie kultury i nauki, działacze społeczni, pisarze, a także duchowni różnych wyznań (katolickiego, ewangelickiego i wyznania judaistycznego).
Wśród znanych wszystkim postaci znajdziemy tu między innymi:
- biskupów Stanisława Adamskiego, Herberta Bednorza i kardynała Augusta Hlonda
- księdza Franciszka Blachnickiego – twórcę ruchu oazowego
- polityków – Michała Grażyńskiego, Wojciecha Korfantego, posłankę Sejmu RP i dziennikarkę – Krystynę Bochenek
- ludzi filmu – Zbigniewa Cybulskiego, Kazimierza Kutza, Franciszka Pieczkę, Aleksandrę Śląską
- artystę plastyka Jerzego Dudę – Gracza
- muzyków Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara
- świętą Jadwigę Śląską,
- pisarzy – Zofię Kossak Szczucką, Alfreda Szklarskiego
- sportowców – Jadwigę Jędrzejowską, Gerarda Cieślika,
- lekarzy – Mariana Zębalę, Zbigniewa Religę
- i mnóstwo innych.
O każdej postaci możecie przeczytać krótką biografię, zapoznać się z dokonaniami, zobaczyć na fotografii. Obok niektórych znajdziecie też niewielkie pamiątki.
Podczas zwiedzania Panteonu napotkacie również kryptę grobową biskupów katowickich, małą wystawę dawnych ornatów używanych do Mszy Świętej i… sami sprawdźcie co jeszcze.
Wielką atrakcją miejsca jest też możliwość wjazdu windą na taras widokowy, dzięki któremu można z góry podziwiać krajobraz Katowic i ościennych miejscowości.
Czym jeszcze zajmują się pracownicy Panteonu?
Twórcy i pracownicy Panteonu współpracują też z innymi placówkami kulturalnymi okolicy. Organizują również wystawy czasowe, prowadzą działalność wydawniczą, inicjują ciekawe wydarzenia, spotkania i zajęcia warsztatowe dla uczniów szkół.
Więcej dokładnych informacji na temat tego miejsca znajdziecie na stronie https://panteon-gornoslaski.pl/
Foto: własne
1 thoughts on “Panteon Górnośląski w Katowicach”