sanktuarium-w-krosnie

sanktuarium-w-krosnie

Początki kultu Maryjnego w Krośnie koło Ornety sięgają piętnastego stulecia, a sama miejscowość jest jeszcze co najmniej sto lat starsza i początkowo należała do państwa pruskiego.

Sanktuarium w Krośnie koło Ornety – nie pomylcie się

Znane powszechnie jest miasto Krosno na południu Polski. Jednakże specjalnie napisaliśmy w tytule sanktuarium w Krośnie koło Ornety. Chodzi bowiem o zupełnie inne Krosno – niewielką miejscowość w województwie warmińsko – mazurskim.

Sanktuarium Maryjne w Krośnie – oaza spokoju i ciszy

Miejsce naprawdę ciekawe, chociaż powszechnie mało kto o nim wie. Jest tu znacznie mniej pielgrzymów i turystów niż w niedalekiej Świętej Lipce. Dlatego polecam każdemu, kto chciałby się pomodlić w świętym miejscu, a jednocześnie w spokoju i ciszy.

Ciekawa legenda na temat figurki Matki Boskiej

Według legendy w czternastym wieku dzieci bawiące się nad brzegiem Drwęcy Warmińskiej znalazły alabastrową figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. I chociaż kilkakrotnie zabierały ją do domu, a nawet zamykały w skrzyni figurka ta w cudowny sposób wracała na to samo miejsce.

Przeniesienie do kościoła w Ornecie też nie pomogło, figurka wciąż wracała nad rzekę. Ludzie odczytali to jako znak z nieba. Postawili drewnianą kaplicę, która z biegiem czasu przyciągała coraz liczniejsze grupy pielgrzymów.

Sanktuarium Maryjne w Krośnie – najpierw kaplica potem nowy kościół

W końcu szesnastego wieku wybudowano kaplicę nową, większą, jednak i ta nie pomieściła wszystkich pragnących pomodlić się w tym miejscu. Wreszcie w pierwszej połowie osiemnastego wieku  zaczęto budować istniejący do dziś kościół p.w. Nawiedzenia N.M.P. Położenia kamienia węgielnego dokonał biskup warmiński Teodor Andrzej Potocki.

W latach 1710–1714 zmieniono bieg rzeki aby świątynię wybudować w miejscu znalezienia figurki.

Architektura i wnętrze sanktuarium

Konsekracja kościoła miała miejsce w roku 1720, jednak prace wykończeniowe trwały jeszcze kilkadziesiąt lat. Skończyły się oficjalnie w roku 1759. Chociaż jeszcze później też trwały i następowały kolejne upiększenia. Na przykład rokokowa fasada, która pochodzi z zakładu Krzysztofa Perwangera powostała dopiero w 1760 roku.

Wnętrze jest typowo barokowe, a większość elementów wyposażenia wykonał artysta Krzysztof Peucker z Reszla. Neorokokowa polichromia powstała znacznie później dopiero na początku XX wieku. Niestety oryginalna cudowna figurka Maryjna zaginęła w 1945 roku. Ta która zdobi obecnie ołtarz główny jest kopią.

Podobieństwo do sanktuarium w Świętej Lipce – nieprzypadkowe

Kościół otoczony jest krużgankami z czterema kaplicami w narożach. Nieprzypadkowo wielu przybywających do Krosna pielgrzymów dostrzega podobieństwo tutejszego sanktuarium do znacznie bardziej znanej, wspomnianej wyżej Świętej Lipki. Niektóre elementy architektoniczne rzeczywiście były na tamtym odwzorowane.

foto: własne

2 thoughts on “Sanktuarium w Krośnie koło Ornety

Dodaj komentarz