Sanktuarium w Krośnie koło Ornety

sanktuarium-w-krosnie
Sanktuarium w Krośnie koło Ornety – nie pomylcie się
Znane powszechnie jest miasto Krosno na południu Polski. Jednakże specjalnie napisaliśmy w tytule sanktuarium w Krośnie koło Ornety. Chodzi bowiem o zupełnie inne Krosno – niewielką miejscowość w województwie warmińsko – mazurskim.
Początki kultu Maryjnego w Krośnie koło Ornety sięgają piętnastego stulecia, a sama miejscowość jest jeszcze co najmniej sto lat starsza i początkowo należała do państwa pruskiego. Miejsce naprawdę ciekawe, chociaż powszechnie mało znane. Jest tu znacznie mniej pielgrzymów i turystów niż w niedalekiej Świętej Lipce. Dlatego polecam każdemu, kto chciałby sie pomodlić w świętym miejscu, a jednocześnie w spokoju i ciszy.
Ciekawa legenda
Według legendy w czternastym wieku dzieci bawiące się nad brzegiem Drwęcy Warmińskiej znalazły alabastrową figurkę Matki Boskiej z Dzieciątkiem. I chociaż kilkakrotnie zabierały ją do domu, a nawet zamykały w skrzyni figurka ta w cudowny sposób wracała na to samo miejsce. Przeniesienie do kościoła w Ornecie też nie pomogło, figurka wciąż wracała nad rzekę. Ludzie odczytali to jako znak z nieba. Ustawiono drewnianą kapliczkę, która z biegiem czasu przyciągała coraz liczniejsze grupy pielgrzymów.
Sanktuarium w Krośnie – nowy kościół
W końcu szesnastego wieku wybudowano kaplicę nową, większą, jednak i ta nie pomieściła wszystkich pragnących pomodlić się w tym miejscu. Wreszcie w roku 1709 zaczęto budować istniejący do dziś kościół p.w. Nawiedzenia N.M.P, który konsekrowano po jedenastu latach. Rokokowa fasada wykonana w warsztacie Krzysztofa Perwangera ukończona została dopiero w 1760 roku.
Wnętrze jest typowo barokowe, a większość elementów wyposażenia wykonał artysta Krzysztof Peucker z Reszla. Neorokokowa polichromia powstała znacznie później dopiero na początku XX wieku. Niestety oryginalna cudowna figurka Maryjna zaginęła w 1945 roku, ta którą można oglądać w ołtarzu głównym jest kopią.
Podobieństwo do Świętej Lipki – nieprzypadkowe
Kościół otaczają osiemnastowieczne krużganki z czterema kaplicami w narożach. Nieprzypadkowo wielu przybywających do Krosna pielgrzymów dostrzega podobieństwo tutejszego sanktuarium do znacznie bardziej znanej, wspomnianej wyżej Świętej Lipki. Niektóre elementy architektoniczne rzeczywiście były na tamtym odwzorowane.
foto: własne
2 thoughts on “Sanktuarium w Krośnie koło Ornety”