Zamek i park w Buchlovicach

zamek, park, Buchlovice, Czechy, Morawy

Zamek i park w Buchlovicach – wielka atrakcja turystyczna

Do najpiękniejszych atrakcji turystycznych na Morawach należą zamek i park w Buchlovicach. Naprawdę warto tu przyjechać.

Zamek w Buchlovicach

Barokowy zamek wzniesiony został na początku XVIII stulecia. Bogaty hrabia Jan Detrich Petrvaldski ożenił się wtedy z Włoszką Aneżką Eleonorą Collon. Mieszkali w położonym niedaleko stąd zamku Buchlov. Ponieważ jaśnie pani w starym zamczysku było „za zimno” wybudowali nową siedzibę opracowaną przez wiedeńskich architektów według modnych w tamtych czasach włoskich planów. Jest to jedna z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych barokowych budowli na Morawach. W bogatych, pełnych przepychu wnętrzach znajdują się zabytkowe meble, dzieła sztuki i szlacheckie bibeloty, które udostępnione są do zwiedzania.

Początkowo miała to być rustykalna willa według projektu Franciszka Antonina Grimma. Jednak później kilkakrotnie zmieniano koncepcję. Najważniejsza przebudowa miała miejsce na przełomie wieków XIX i XX. Wówczas na polecenie kolejnego właściciela dokonano zmian według stylu neobarokowego, a głównym wykonawcą był architekt Dominik Fey.

Zamek dokładnie składa się z dwóch półokrągłych budynków pomiędzy którymi znajduje się przejście do wspaniałego parku. Jednego z najpiękniejszych nie tylko na Morawach ale w całych Czechach. Niezwykle ciekawe połączenie parku krajobrazowego (bardziej zbliżonego do ogrodów w stylu angielskim) z regularnie poprzycinanymi krzewami jak w parkach francuskich i włoskich.

Park (ogród) w Buchlovicach

Ogród zajmuje powierzchnię niespełna 20 hektarów. Powstał równocześnie z zamkiem, ale z biegiem wieków był uzupełniany przez kolejnych właścicieli i ich ogrodników o coraz to nowe okazy botaniczne. Ma układ tarasowy spowodowany koniecznością wykorzystania spadzistego terenu. Najbliżej zamku zobaczyć można równo przystrzyżony szpaler krzewów, którym nadano przeróżne kształty. Piękne są także kwiatowe klomby. Dalej przechodzi w trawniki i część z wysokimi drzewami iglastymi i liściastymi. Wiele  z nich pochodzi z egzotycznych różnych krajów świata. Wszystkie posadzone tak, by tworzyły piękne kompozycje krajobrazowe. Przestrzeń wypełniają też starannie dobrane rzeźby, ławki, wijące się alejki.

Na osobną wzmiankę zasługuje w parku piękna kolekcja fuksji, które są tu hodowane w ponad 1000 gatunkach.

Buchlovice i I wojna światowa

Ważne wydarzenia historyczne miały tu miejsce, gdy właścicielem posiadłości był na początku ubiegłego stulecia Leopold Berchtold – minister spraw zagranicznych Austro – Węgier. Tutaj bowiem po zamachu na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie przygotowano ultimatum dla Serbii. Ponieważ ultimatum to zostało przez Serbów odrzucone z Buchlovic wysłano telegram informujący o rozpoczęciu wojny. I wojny światowej.

 

foto: własne

7 thoughts on “Zamek i park w Buchlovicach – Czechy

Dodaj komentarz