Slavkov czyli Austerlitz

Slavkov czyli Austerlitz

Slavkov czyli Austerlitz – światowa sława

Slavkov czyli Austerlitz (kiedyś) jest to małe miasto liczące nieco ponad 6 tysięcy stałych mieszkańców. Znajduje się niedaleko Brna, w południowych Morawach. Kiedyś w Austrii, obecnie w Czechach. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim wielkiej bitwie jaka miała miejsce niedaleko stąd w roku 1805.

Krótka historia Slavkova

Pierwsze udokumentowane wzmianki o miejscowości  pochodzą z roku 1237, miał tu wtedy siedzibę Zakon Krzyżacki. Pierwszy raz nazwa Slavkov (po czesku) pojawiła się w roku 1361. Za czasów monarchii austriackiej używano nazwy w języku niemieckim – Austerlitz. Od XV wieku przez ponad 400 lat właścicielami tego terenu była rodzina Kounic.

Barokowy zamek

Najpiękniejszym tutaj zabytkiem jest barokowy pałac (niektóre źródła podają zamek), wokół którego roztacza się wspaniały park. Prócz tego warto zobaczyć ratusz, mury starego miasta, kościół Zmartwychwstania Pańskiego zabytkowe kamieniczki.

Zamek, lub jak kto woli pałac w Slavkowie należy do najstarszych zabytków na Morawach. Jego historia sięga XIII stulecia, a pierwszymi właścicielami byli Krzyżacy. W późniejszych wiekach na ponad 400 lat został przejęty przez wspomniany wyżej ród Kouniców, którzy przebudowywali go najpierw na styl renesansowy, a później barokowy. Autorem projektu był Włoch Dominik Martinelli, a freski na sufitach są dziełem Andrea Lanzaniego. Giovanni Guliani wykonał wiele rzeźb w pięknym piętnastohektarowym pałacowym parku. Najsłynniejszym mieszkańcem pałacu i przedstawicielem rodu był Václav Antonín hrabia Kounic-Rietberg, od roku 1764 książę cesarstwa, minister stanu, kanclerz cesarzowej Marii Teresy, Leopolda II, Józefa I oraz Franciszka II.

Po śmierci ostatniego człona rodziny Kounic posiadłość stała się własnością rodu Palffy, a po II wojnie światowej przeszła na własność państwa.

Zamek ma 115 pokoi. Przybywający turyści mają możliwość zwiedzania zabytku w kilku osobnych trasach. Można z przewodnikiem oglądać sale i saloniki historyczne. We wszystkich sporo jest historycznych mebli, obrazów, gobelinów. Jest możliwość przyjrzeć się wirtualnej projekcji słynnej bitwy pod Austerlitz lub też zwiedzać zamkowe piwnice i podziemia.

Po bitwie w pałacu nocował Napoleon Bonaparte. Tutaj też podpisano warunki poddania się i rozejm między Austrią i Francją.

Obiekt jest wpisany na listę Narodowych Zabytków Kultury.

Co w pobliżu?

Jeśli macie czas zachęcamy też na wycieczkę do niewielkiego miasteczka Buchlovice. Tam także znajdziecie piękny zamek i park.

Foto: własne

4 thoughts on “Slavkov czyli Austerlitz – miasto i zamek

Dodaj komentarz