Centralne Muzeum Pożarnictwa

Centralne Muzeum Pożarnictwa

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – największe w Polsce

Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach jest największą tego typu instytucją w Polsce. Powstała tu imponująca kolekcja strażackiego sprzętu. Ale zacznijmy po kolei…

Z dziejów Muzeum

Pierwsze plany utworzenia placówki muzealnej gromadzącej tego rodzaju pamiątki pojawiły się już dawno, mniej więcej sto lat temu. Tu i ówdzie zaczęły powstawać pomniejsze kolekcje. Między innymi w Łowiczu (jako dział Muzeum Starożytności i Pamiątek Historycznych), w Alwerni i jeszcze kilku innych miejscach. Brakowało jednakże dużego zbioru eksponatów na skalę całego kraju. Dopiero w roku 1974 w Mysłowicach na Górnym Śląsku stało się realne stworzenie Centralnego Muzeum Pożarnictwa z prawdziwego zdarzenia. Pierwsi goście zaczęli je zwiedzać w roku 1975. Początkowo w innym niż obecnie miejscu. Przeprowadzka na ulicę Stadionową (gdzie znajdziemy je dziś) odbyła się w roku 1991. Natomiast od roku 1995 istnieje drugi oddział tego samego Muzeum. Dość daleko stąd bo w Rakoniewicach w Wielkopolsce. Placówka jest włączona w struktury Państwowej Straży Pożarnej. Leży też na trasie popularnego na Śląsku Szlaku Zabytków Techniki.

Co my tu mamy?

Miłośników motoryzacji zainteresuje z pewnością wielka kolekcja pożarniczych samochodów, z których najstarszy Benz – Gaggenau powstał w roku 1913. Ciekawostką jest fakt, że pojazdy są sprawne i czasami wypożyczane do filmów. W czasach wcześniejszych strażacy musieli używać wozów i sikawek konnych, których także znajdziecie tu sporo. Między innymi taką z roku 1717. Prócz tego liczne mundury strażackie, hełmy, plakietki, pompy, różnego rodzaju bosaki, łopatki i wszystko to co przydaje się w akcjach ratunkowych. Jest także coś dla dzieci – kolekcja małych i dużych zabawkowych autek strażackich.

Centralne Muzeum Pożarnictwa – ceny biletów

Bilety kosztują kilka złotych (niedrogo). Nie podajemy dokładnej ceny bo może się zmienić do czasu, kiedy będziecie to czytać. Natomiast w niedziele jest bezpłatnie. Muzeum jest czynne we wszystkie dni tygodnia oprócz poniedziałków.

Muzeum Miasta Mysłowice

Dokładnie w tym samym budynku znajdziecie także inną wystawę należącą do Muzeum Miasta Mysłowice. Obie placówki zwiedzicie z tym samym biletem. Ponieważ jednak kolekcja ta obejmuje zupełnie innego rodzaju eksponaty poświęcamy jej osobny artykuł na naszej stronie.

Foto: własne

Dodaj komentarz