Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wilnie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wilnie

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wilnie – jedna z atrakcji miasta

Przy pytaniu, co warto zwiedzić albo na co warto zwrócić uwagę, będąc w stolicy Litwy, to w większości przypadków jako główne punkty wycieczek wymieniane są: Ostra Brama, Baszta Giedymina czy Cmentarz na Rossie. Natomiast od 18 października 2018 roku można zwiedzić Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wilnie.

O obiekcie w skrócie

To muzeum znajduje się około jednego kilometra na północ od dworca kolejowego, a także pół kilometra na zachód od Starego Miasta. Można dotrzeć tam autobusem oraz trolejbusem.
Studio Libeskind i zespół litewskich architektów „Do Architects” zaprojektował budynek, a sam architekt Daniel Libeskind przyznał, że choć jest to jego najmniejszy projekt, to jest to również jego jeden z najbardziej ulubionych. Zbiór stanowi kolekcja około 5000 współczesnych litewskich dzieł sztuki. Muzeum jest najbardziej prestiżowym miejscem w Wilnie do przeprowadzania wywiadów, lekcji oraz reportaży o historiach, kolorach i kształtach uchwyconych przez dzieła sztuki. Sprawdźmy zatem, jakie atrakcje oferuje to muzeum.

Zbiory wileńskiego muzeum

Trzon  stanowią duże zbiory dzieł malarskich, graficznych, fotograficznych i filmowych z dodatkowymi zestawami rzeźbiarskimi. Główna część kolekcji to sztuka, która została odrzucona w czasach sowieckich ze względów politycznych. Nie było zainteresowania ze strony największych muzeów na Litwie ze względu na ówczesne poglądy polityczne. Artyści, którzy wówczas tworzyli „zakazaną sztukę”, pracują do dziś i są znanymi artystami zarówno na Litwie, jak i na całym świecie.
Pod względem malarstwa w zbiorach muzealnych znajduje się około 250 prac różnych artystów. Kolekcja sięga czasów współczesnych oraz międzywojennych. W zależności od lat powstawania dzieł przewijają się motywy antysocjalistyczne, neoekspresjonistyczne oraz abstrakcyjne. W wileńskim muzeum można oglądać dzieła Antanasa Martinaitisa, Algimantasa Jonasa Kurasa, Eugenijusa Cukermanasa oraz Alonasa Štelmanasa. Są także podziwiać wystawy fotograficzne. Najstarsze prace pochodzą z lat sześćdziesiątych XX wieku. Kolekcja jest stale uzupełniana o nowe i aktualne dzieła sztuki litewskiej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Wilnie – wnętrze „kulturalnej bramy Wilna”

Wchodząc do muzeum, na samym początku znajduje się kawiarnia oraz kasa wraz ze sklepem z pamiątkami. Z tyłu znajduje się stała instalacja, która stanowiła tło teledysku zespołu The Roop –„Discoteque”. Zespół z tym wylansowanym przebojem reprezentował Litwę na Konkursie Eurowizji w 2021 roku. Idąc dalej krętymi schodami, na pierwszym piętrze znajduje się pokój dla dzieci. Tam najmłodsi goście muzeum mogą malować, a także brać udział w lekcjach organizowanych przez przewodników. Główna część obiektu to drugie piętro, na samym początku znajdują się rzeźby oraz wystawy stałe. W dalszych pomieszczeniach znajdują się pokoje z wystawami czasowymi, fotograficznymi, a także filmowymi. Czas zwiedzania muzeum to około jedna godzina. Więcej informacji o miejscu i oraz rezerwacji biletów znajdziecie się na tej stronie firmowej placówki.
Po obcowaniu z litewską kulturą można pójść dalej podziwiać stolicę Litwy. O ciekawostkach Wilna (np. kościół św. Kazimierza, Pałac Prezydencki, Góra Trzykrzyska)można przeczytać także w innych naszych artykułach.

Tekst & Foto: Michał Sosnowski

Dodaj komentarz