Muzeum Początków Państwa Polskiego

Muzeum Początków Państwa Polskiego

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie jest jednym z dwóch jakie zwiedziliśmy w tym mieście. Jako drugie zaliczyliśmy Muzeum Archidiecezjalne,  które także przy okazji polecamy.

Już w roku 1948 odbywały się w okolicy prace archeologiczne. Znalezione skarby od 1956 roku prezentowane były w gnieźnieńskim oddziale Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. Natomiast dziesięć lat później (dokładnie na rocznicę tysiąclecia naszego państwa czyli w 1966 roku) zrodził się pomysł budowy niezwykłego pomnika Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Pomnikiem tym stał się kompleks budynków, w których znalazło swoje miejsce między innymi opisywane przez nas tutaj Muzeum. Ale także liceum ogólnokształcące i aula widowiskowa. Realizacja rozpoczęła się w roku 1973. Natomiast od roku 1983 przy ulicy Kostrzewskiego 1 możliwe jest zwiedzanie ekspozycji.

Co można tu zobaczyć?

Nie wszystkie prezentowane przedmioty są oryginalne. Niektóre z nich jak na przykład miecz koronacyjny „Szczerbiec”, Drzwi Gnieźnieńskie” i wiele innych są replikami słynnych dzieł i przedmiotów znajdujących się w różnych muzeach na terenie całej Polski. Jedna z wystaw stałych nazywa się tak samo ja całe muzeum. A wiec początki Państwa Polskiego. Zobaczycie tu między innymi rekonstrukcję dawnego drewnianego wału grodu, zabytki religijne, księgi, dokumenty, pieczęcie i mnóstwo innych ciekawostek.

Jest też coś dla miłośników malarstwa. Ekspozycja „Piastów malowane dzieje” prezentuje obrazy o tematyce historycznej. Przede wszystkim sceny z czasów piastowskich. Malowidła pochodzą z dziewiętnastego stulecia i ukazują jak dawne czasy wyobrażali sobie ówcześni mistrzowie pędzla. Znawców dawnej architektury może zainteresować tematyka sztuki romańskiej. Są też w muzeum „Motywy słowiańskie w sztuce” i „Ceramika Gnieźnieńska” jak również wystawa o historii miasta.

Budynek jest duży, przestronny. Ekspozycje znajdują się na kilku kondygnacjach. Jest też trochę nowinek multimedialnych (na przykład hologramy). Więcej informacji, także godziny otwarcia i ceny biletów znajdziecie na stronie https://muzeumgniezno.pl/

Co w pobliżu?

Po sąsiedzku, a dokładniej po drugiej stronie ulicy znajdziecie duży parking (bezpłatny). Spokojnie możecie zostawić tu samochód na dłużej. Bowiem do najsłynniejszych gnieźnieńskich atrakcji czyli katedry, Rynku i innych zabytków dojdziecie pieszo dosłownie w kilka minut. Po drodze będziecie mijać ładnie zagospodarowany brzeg Jeziora Jelonek.

Foto: własne

Dodaj komentarz