kaplica św Anny w Busku - Zdroju

kaplica św Anny w Busku - Zdroju

Busko – Zdrój jest chyba najbardziej znaną miejscowością Ponidzia. Natomiast tutejszy Park Zdrojowy to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych tutejszych atrakcji. Na terenie tegoż parku stoi opisywana przez nas w tym artykule niewielka budowla sakralna czyli kaplica powstała w latach osiemdziesiątych XIX wieku.

Kaplica świętej Anny w Busku – Zdroju

Kaplica świętej Anny w Busku – Zdroju została wybudowana dokładnie w roku 1888 w stylu neogotyckim na najwyższym wzniesieniu parku uzdrowiskowego. Czyli niedaleko tutejszych sanatoriów. Właśnie dzięki pieniądzom ze składek kuracjuszy udało się wznieść ten budynek sakralny, chociaż jej budowa nie była od razu możliwa.

Warto pamiętać, że w dziewiętnastym stuleciu cała okolica była pod zaborem rosyjskim. Władzom nie podobał się pomysł na budowę katolickiej świątyni. Było to spowodowane faktem, że wiara katolicka miała duży wpływ na wzrost patriotyzmy i świadomości narodowej Polaków. Trzeba więc było bardzo wiele czasu i starań aby rozpocząć to dzieło.

Udało się tego dokonać podczas krótkotrwałej nieobecności carskiego dygnitarza. Wówczas postanowiono szybko wybudować kaplicę. Wzniesienie murów oraz pokrycie dachem zajęło trzy tygodnie czasu.

Ostatecznie władze pozwoliły na dokończenie prac, ale główny wykonawca robót – Karol Pawłowski został czasowo za karę aresztowany. Przebywał w więzieniu na szczęście niedługo bo tylko 14 dni. Nad pracami czuwał też zarząd buskiego uzdrowiska. Pracom przewodniczył Aleksander Dobrzański, który dzierżawił wówczas zakład kąpielowy.

Początkowo kaplica była bez przedsionka i zakrystii, które dobudowano około 1907 r. staraniem proboszcza parafii Buskiej ks. Franciszka Urynieckiego.

Kaplica świętej Anny w Busku – Zdroju remontowana wiele razy

Raz po raz w kaplicy odbywają się różne prace zabezpieczające i remonty. A to naprawiono dach, a to odkuto zniszczone tynki zewnętrzne, założono drenaż odwadniający i wykonano różne inne niezbędne prace. Na przykład konieczna była również stabilizacja ścian, które groziły zawaleniem. Ostatni większy remont zakończył się w roku 2012.

Aby podczas prac liturgia była dostępna dla wiernych i jednocześnie nie przeszkadzała robotnikom nabożeństwa odbywały się w specjalnym namiocie do sprawowania liturgii.

Parafia św. Brata Alberta w Busku – Zdroju

Początkowo kaplica znajdowała się pod zarządem duszpasterzy kościoła Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Jednakże w roku 1983 ten mały obiekt sakralny stał się siedzibą nowej parafii pod wezwaniem bł. Brata Alberta (później świętego brata Alberta).

Pierwszym proboszczem został ks. Franciszek Berak. Kiedy kilka lat później powstała nowa świątynia przy ulicy Lipowej kaplica zdrojowa p.w. świętej Anny powróciła do sprawowania liturgii dla użytku kuracjuszy.

Ponieważ do obydwu tych większych wspomnianych wyżej świątyń może być zbyt daleko dla osób z problemami zdrowotnymi w kaplicy św Anny regularnie odbywają się nabożeństwa.

Kaplica świętej Anny w Busku – Zdroju oraz jej architektura i wystrój

Do pierwotnego budynku w roku 1907 dobudowane zostały przedsionek z dwoma mniejszymi wieżyczkami i zakrystia. Dach pokryty jest blachą cynkową i zdobiony kilkoma wieżyczkami, w tym jedną sygnaturką.

Wystrój kaplicy jest skromny ale mim to bardzo ładny. Główną ozdobę stanowi odnowiony ołtarz, a w nim obraz św. Anny – patronki miejsca. Natomiast po obydwu jego bokach stoją figury z drewna lipowego ściętego w tutejszym parku zdrojowym.

Także na bocznych ścianach wiszą obrazy. Między innymi wizerunek błogosławionego Wincentego Kadłubka, Chrystusa Miłosiernego i Pieta. Cennym elementem wyposażenia są fragmenty szesnastowiecznego późnogotyckiego tryptyku przeniesione z kościoła w Chotelku (tak, ma być przez „ch”!) Zielonym.

Ołtarz św. Anny i konfesjonał są dziełem dłuta rzeźbiarza Łabęckiego z Piotrkowic.

Co w pobliżu kaplicy w parku zdrojowym i w mieście?

Warto przejść się na spacer po całym buskim parku zdrojowym pośród pięknej zieleni i wiekowych drzew. Oprócz kaplicy zajrzyjcie również koniecznie do pięknego, zabytkowego Domu Zdrojowego. Są tu też inne ciekawe obiekty takie jak muszla koncertowa, korty tenisowe, plac zabaw dla dzieci.

W mieście zachęcamy do nawiedzenia zabytkowego drewnianego kościoła. Niestety ponieważ jest on często zamknięty warto zawczasu dowiedzieć się kiedy będzie można do niego wejść (ktoś z parafii w wyznaczonych godzinach przychodzi z kluczami i otwiera).

Bardzo ciekawe obiekty niedaleko Buska – Zdroju

Jeżeli macie więcej czasu polecamy wycieczkę do Wiślicy. Czekają tam na Was wielka gotycka kolegiata, Dom Długosza, a także Muzeum Archeologiczne.

Foto: własne

Dodaj komentarz