kaplica św Anny w Busku - Zdroju

kaplica św Anny w Busku - Zdroju

Kaplica świętej Anny w Busku – neogotycki zabytek

Busko – Zdrój jest chyba najbardziej znaną miejscowością Ponidzia. Natomiast tutejszy Park Zdrojowy to jedna z najpiękniejszych i najciekawszych tutejszych atrakcji. Na terenie tegoż parku stoi opisywana przez nas w tym artykule kaplica świętej Anny w Busku. Powstała w stylu neogotyckim na najwyższym parkowym wzniesieniu w roku 1888 niedaleko sanatoriów. Właśnie dzięki składkom ówczesnych kuracjuszy udało się wznieść ten budynek sakralny. Do pięknego kościoła Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w centrum miasta jest stąd bowiem półtora kilometra odległości. Dla osób z problemami zdrowotnymi może być to problem.

Warto pamiętać, że w dziewiętnastym stuleciu cała okolica była pod zaborem rosyjskim. Władzom nie podobał się pomysł wznoszenia nowego katolickiego obiektu. Bardzo wiele czasu i starań trzeba było aby rozpocząć budowę. Udało się tego dokonać podczas krótkotrwałej nieobecności carskiego dygnitarza. Ostatecznie władze pozwoliły na dokończenie prac, ale główny wykonawca robót – Karol Pawłowski został czasowo za karę aresztowany. Nad pracami czuwał też zarząd buskiego uzdrowiska, któremu przewodniczył Aleksander Dobrzański.

Obecnie obiekt należy do pobliskiej parafii p.w. świętego Brata Alberta.

Architektura i wystrój

Do pierwotnego budynku w roku 1907 dobudowane zostały przedsionek i zakrystia. Ponad cynkowanym dachem wznosi się kilka niewielkich wieżyczek, z których jedna pełni funkcję sygnaturki. Jeszcze mniejsze wieżyczki wznoszą się też nad kruchtą. Wystrój jest skromny. Główną ozdobę ołtarza głównego stanowi obraz z wizerunkiem świętej Anny – patronki miejsca. Natomiast po obydwu jego bokach stoją figury z drewna lipowego. Jest też na ścianach kilka obrazów – między innymi wizerunek błogosławionego Wincentego Kadłubka, Chrystusa Miłosiernego i Pieta. Cennym elementem wyposażenia są fragmenty szesnastowiecznego późnogotyckiego tryptyku przeniesione z kościoła w Chotelku (tak, ma być przez „ch”!) Zielonym.

Co w pobliżu?

Warto przejść się na spacer po całym parku, zajrzeć do Domu Zdrojowego. Są tu też ciekawe obiekty takie jak muszla koncertowa, korty tenisowe, plac zabaw dla dzieci. W mieście zachęcamy do zwiedzenia zabytkowego drewnianego kościoła. Niestety ponieważ jest on często zamknięty warto zawczasu dowiedzieć się kiedy będzie można do niego wejść (ktoś z parafii w wyznaczonych godzinach przychodzi z kluczami i otwiera). Natomiast jeżeli macie więcej czasu polecamy wycieczkę do Wiślicy. Czekają tam na Was wielka gotycka kolegiata, Dom Długosza, a także Muzeum Archeologiczne.

Foto: własne

Dodaj komentarz