Dwa kościoły w Iwoniczu - Zdroju

Dwa kościoły w Iwoniczu - Zdroju

Dwa kościoły w Iwoniczu – Zdroju czyli stary i nowy

Dwa kościoły w Iwoniczu – Zdroju stoją dosłownie obok siebie ponad deptakiem dla spacerowiczów. W centrum  miejscowości u podnóża Góry Borowinowej. Należą do tej samej parafii p.w. świętego Iwona (jakże rzadko spotykane) i Matki Bożej Uzdrowienia Chorych. Jeśli znajdziecie się kiedyś w okolicy zachęcamy do zwiedzenia całego tego uzdrowiskowego miejsca.

Kościół stary – świętego Iwona

Długo zastanawiało nas dlaczego niektóre źródła nazywają ten zabytek kościołem, a inne kaplicą. Okazuje się, że to dlatego, iż do lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia jako kaplica stanowił filię parafii w Iwoniczu (bez końcówki Zdrój). Natomiast tutejsza parafia powstała dopiero w 1957.

Trzynawowy budynek powstał  w 1896 roku. Jego fundatorami była rodzina Załuskich czyli właścicieli uzdrowiska. Natomiast projektował go austriacki architekt Favorger. Jest drewniany lecz podmurowany o konstrukcji szkieletowej. Szalowane deski mają układ pionowy. Nie ma wieży, a jedynie dwie wieżyczki (jakby dwie sygnaturki) z hełmami. Reprezentuje styl  neogotycki.

Naszym zdaniem znacznie ładniejszy jest  w środku niż na zewnątrz.  Nad nawą główną wznosi się dwuspadowy dach. Ołtarz główny podobnie jak całość zabytku jest neogotycki, a dwa boczne eklektyczne.

Kościół nowy – Matki Bożej uzdrowienia chorych

W roku 1950 po zniszczeniach wojennych groziło zawalenie się świątyni. Dlatego też konieczny był remont, któremu przewodził ksiądz Jan Rąb. Niedługo potem okazało się, że kościół jest za mały dla pomieszczenia wszystkich parafian i kuracjuszy, dlatego też w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia pojawił się pomysł budowy nowego i większego.

Niestety lata PRL-u nie były łatwe dla budowy kościołów. Długo trwały starania o pozwolenie. Kamień węgielny wmurowano w roku 1991. Już 4 lata później odbyło się poświęcenie, a w roku 2000 konsekracja. Świątynia jest nowoczesna, duża, dwupoziomowa.

Jeszcze jeden zabytek w pobliżu

Jeszcze jeden wspomniany wyżej kościół zabytkowy znajdziecie na terenie Iwonicza. Nosi imię Wszystkich Świętych. Jest drewniany. Łączy elementy gotyku i baroku. Powstał bowiem w piętnastym stuleciu, ale jak to bywa na przestrzeni wieków był przebudowywany. Zachęcamy także na wycieczki do Krosna, Krempnej, Jasła i innych pięknych miejsc w okolicach Beskidu Niskiego.

Foto: własne

Dodaj komentarz