Górny i Dolny Rynek w Ołomuńcu

Górny i Dolny Rynek w Ołomuńcu

Górny i Dolny Rynek w Ołomuńcu

Górny i Dolny Rynek w Ołomuńcu są duże, piękne i warte spaceru. Oba sąsiadują ze sobą zatem przejście  między jednym i drugim trwa dosłownie chwilę.

Górny Rynek w Ołomuńcu

Chociaż Ołomuniec ma dwa  Rynki Dolny i Górny, to bez wątpienia na miano ważniejszego zasługuje ten drugi. Jest duży, zajmuje powierzchnię 15 tysięcy metrów kwadratowych. Stanowi ścisłe centrum historyczne miasta. Co ciekawe jeszcze w XIII wieku było tu bagno, które osuszono tak, by można było na tym miejscu budować. W czasach średniowiecza, a pewnie i dziś na mieszkanie tu mogą sobie pozwolić tylko bardzo bogaci ludzie. Od roku 1899 do 1954 po placu jeździły tramwaje, które na szczęście poprowadzono inną drogą.

Na środku stoi duży Ratusz w którym do dzisiaj mają siedzibę władze Ołomuńca.  Natomiast wokół Górnego Rynku stoją pięknie odremontowane kamienice, niektóre z nich noszą miano pałacu. Jeden z domów zajmuje stara i historyczna apteka. Jest też tu Teatr Morawski,  kilka fontann oraz wpisana na listę UNESCO kolumna świętej Trójcy.

Zegar astronomiczny w Ołomuńcu

Na jednej ze ścian ratusza w Ołomuńcu znajduje się bardzo ciekawe urządzenie. Wygląda nie jak jeden, ale jak kilka chodzących obok siebie zegarów. Osobna tarcza pokazuje godziny,osobna minuty, jeszcze inna który dzień miesiąca. Jest tarcza ze znakami zodiaku, które aktualnie obowiązują w kalendarzu i jeszcze parę innych. Prócz tego sporo ruchomych figurek, które „ożywają” o pełnych godzinach, ale nie wszystkie na raz tylko w różnych kombinacjach, dlatego przychodząc co jakiś czas można zobaczyć zupełnie inne mini przedstawienie.

Pierwszy mechanizm zegara astronomicznego w tym miejscu powstał w wieku XV lecz nie przetrwał on próby czasu. Zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej (XVII wiek) został odnowiony i wyremontowany około 20 lat później, ale ten też do naszego wieku nie doczekał. Zatrzymał się na początku XIX stulecia i był nieczynny aż do 1898 roku. Wtedy zamontowano tu mechanizm, który pracuje do dziś. Jednakże w latach 50 – tych ubiegłego wieku prawie całkowicie zmieniono jego wygląd. Autorem projektu, który istnieje do tej pory był Karel Svoliński. Ponieważ powstawał on w czasach stalinowskich zawiera nieco elementów socrealistycznych.    Były pomysły by wymienić je na bardziej podobne do tych pierwotnych, jednakże pozostawiono to co jest jako swoistą pamiątkę minionej epoki.

Dolny Rynek w Ołomuńcu

Kamieniczki wokół Dolnego Rynku mają w większości gotyckie fundamenty, ale ich fasady były przebudowywane tak, że dziś one są przykładem architektury barokowej lub późnego renesansu. Dolny Rynek jest jednym z najstarszych placów miasta. Istniał w tym miejscu już w XIII wieku, a pierwszymi mieszkańcami kamienic byli kupcy, którzy prowadzili w Ołomuńcu handel. Na placu warto zwrócić uwagę na wspomniane wyżej pięknie odrestaurowane domy, najładniejszy z nich nosi nazwę pałac Hauenschilda  Prócz tego przyciąga wzrok kolumna morowa z wizerunkiem Matki Boskiej, fontanny Neptuna i Jowisza i siedemnastowieczny kościół kapucyński.

Foto: własne

 

 

 

2 thoughts on “Górny i Dolny Rynek w Ołomuńcu – Czechy

Dodaj komentarz